Розробки уроків - Українська література 7 клас ІІ семестр - 2012 рік

Урок № 66 Л. КИСЕЛЬОВ. «ДОДОМУ». ПАТРІОТИЧНИЙ МОТИВ ВІРША. «КАТЕРИНА». ВСЕЛЮДСЬКЕ І НАЦІОНАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ ОБРАЗУ УКРАЇНСЬКОЇ МАДОННИ

Мета: продовжити знайомити школярів з поетичною творчістю Кисельова, зокрема зосереджуючи увагу на ідейно-художньому аналізі віршів «Додому», «Катерина»; вміти характеризувати образ Катерини; розвивати естетичні відчуття і смак; уміння грамотно висловлювати власні думки про вірші письменника; робити аналіз його творів; формувати власну позицію у процесі пізнання і вивчення; виховувати повагу до мистецтва слова, культури рідного краю, його природи; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет Л. Кисельова, фотоматеріали про Київ і Москву, бібліотечка поетичних творів письменника; дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

Міні-конкурс на кращого виконавця поезії Л. Кисельова напам’ять

Критерії оцінювання (виразність, емоційність, дотримання регламенту...).

III. Актуалізація опорних знань

Літературна вікторина «Знайомий нам Л. Кисельов»

•    Місто народження майбутнього письменника. (Київ)

•    Назва факультету, де навчався Леонід Володимирович. (Іноземних мов)

•   У яких журналах друкувалися вірші Л. Кисельова російською мовою, коли він навчався у десятому класі? («Новый мир», «Радуга»)

•   Через що перестали друкувати поетичні твори Леоніда Володимировича? (Після «скандальної сенсації» вірша «Цари»)

•   Коли письменник творив свої поезії українською? (В останній рік свого життя)

•   До якого роду, за словами І. Дзюби, належала родина Л. Кисельова? («Українофільського»)

•   Журнали, в яких друкувалися українські поезії Леоніда Володимировича. («Дніпро», «Ранок», «Вітчизна»)

•   Назвіть посмертну двотомну збірку Л. Кисельова, що вийшла у 1970 р. («Стихи. Вірші»)

•    До якої історичної особи письменник виявив зневагу у своєї поезії? (Петра І)

•    Назва міста, де навчався Л. Кисельов. (Київ)

•   В якому році читач мав можливість ознайомитися із збіркою поета «Последняя песня. Остання пісня»? (1979)

•   Хто охарактеризував Л. Кисельова: «.Він ставив на карту всього себе, свою душу і долю»? (І. Дзюба)

ІV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

V. Основний зміст уроку

1. Опрацювання вірша Л. Кисельова «Додому»

1.1.  Виразне читання твору.

1.2.  Тема: відліт ліричного героя з Москви до рідного Києва та його сум за російською столицею.

1.3.  Ідея: уславлення любові до рідного краю, міста, домівки; пошани до Москви.

1.4.  Основна думка: де б людина не була, але вона завжди прагне повернутися додому в рідне місто, родину.

1.5.  Жанр: громадянська поезія.

1.6.  Художні особливості твору.

1.7.  Бесіда за питаннями.

•   Яке значення в житті для кожної людини має рідна домівка? Свої міркування обгрунтуйте.

•   Прокоментуйте народне прислів’я «Де хліб-сіль-каша, там домівка наша».

•   Що вам відомо про Москву — столицю Росії?

•   Чому герою твору шкода залишати Москву? Яких національних героїв ви знаєте? Як наш народ їх шанує і пам’ятає?

•   Хто такий Б. Хмельницький? З якої нагоди йому встановлено пам’ятник у Києві?

•   Чим для ліричного героя є Москва, Київ?

•   Дослідіть, як у творі сучасне перемежовується з минулим?

•   Що ви відчули під час читання цієї поезії?

•   Чому варто пам’ятати про рідну домівку, батьків?

2. Ідейно-художній аналіз поезії Л. Кисельова «Катерина»

2.1.   Виразне і вдумливе читання вірша.

2.2.   Тема: розповідь про Катерину сучасну і Шевченкову.

2.3.   Ідея: уславлення жіночої цнотливості, краси, працьовитості, щирості, здатності витерпіти будь-які страждання.

2.4.   Основна думка: Катерина, як і Україна, протягом історії мають однакову долю, відчули на собі всі життєві випробування, намагалися долати труднощі.

2.5.   Жанр: поезія з оптимістичним, життєстверджуючим пафосом.

2.6.   Художні особливості твору.

Епітети: «барвні сни», «біле поле», «біле небо», «сніжне небуття», «біла Катерина».

Порівняння: «небо, мов велике коло».

Метафори: «небо летить», «вилами розхитували трони», «буде жити Україна... в хлібі, в снах...»

Звертання: «не співай, поете...»

2.7.   Бесіда за питаннями.

•   Чому Л. Кисельов вважає, що Україна живе в теплім хлібі, у снах дітей?

•   Який колір переважає у поезії? Про що він свідчить?

•   Чим викликаний біль сучасної Катерини під час її ходи по Україні?

•   Яким був шлях наших предків?

•   Що вам відомо про життя Т. Шевченка?

•   Як відомо, сестру Т. Шевченка звали Катериною. Чи пов’язано це із назвою твору Л. Кисельова?

•   В чому полягає вселюдське та національне значення української Мадонни Л. Кисельова?

2.8.   Орієнтовний план до характеристики образу Катерини.

1) Катерина — українська Мадонна.

2) Риси характеру героїні:

а) цілеспрямована;

б) рішуча;

в) волелюбна;

г) впевнена в собі.

3) Місія Катерини.

4) Сучасна і Шевченкова Катерина.

VI. Підсумок уроку

Скласти сенкан: І варіант — «Рідна домівка»; ІІ варіант — «Катерина- Україна».

VII. Оголошення результатів навчальної діяльності

VIII. Домашнє завдання

Знати ідейно-художній зміст твору М. Трублаїні «Шхуна «Колумб» (позакласне читання).