Урок № 65 Л. КИСЕЛЬОВ. ДОЛЯ МОЛОДОГО ПОЕТА. «СТАТИ Б ХОЧ НА МЕНТИ ЛІЧЕНІ...», «ЗЕМЛЯ ТАКА ГАРЯЧА»
Мета: виразно і вдумливо читати програмові поезії Л. Кисельова, пояс нити власне розуміння їхнього образного змісту, вміти коментувати художні засоби, пояснювати прихований, підтекстовий зміст образів творів; розвивати культуру зв’язного мовлення, творчу уяву, логічне мислення, пам’ять, спостережливість, уміння грамотно висловлювати власну думку; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття пошани, любові до творчості В. Кисельова, небайдужого ставлення до емоцій та почуттів.
Тип уроку: засвоєння знань і формування умінь.
Обладнання: портрет В. Кисельова, бібліотечка його творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань. Бесіда за питаннями
• Чому так необхідно цінувати і поважати героїчне минуле народу?
• Що говорять про людину, яка живе заради інших? Відповідь обгрунтуйте, наводячи переконливі приклади.
• В чому є призначення людини на землі?
• Як кожний повинен цінувати красу довкілля?
• Яку користь приносять птахи? Чи спостерігали ви за їх поведінкою?
• Що вам відомо про журавлів?
• Хто такі браконьєри? Чому вони винищують тварин і птахів?
III. Оголошення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності
ІV. Основний зміст уроку
1. Життя і творчість Л. Кисельова. Матеріал для вчителя й учнів
ЛЕОНІД ВОЛОДИМИРОВИЧ КИСЕЛЬОВ
(1946-1968)
Поет, прозаїк. Народився в м. Києві в родині російського письменника Володимира Кисельова. Навчався на факультеті іноземних мов Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. Спочатку писав вірші російською мовою, друкувався в журналах «Новый мир», «Радуга» — тоді ще вчився в десятому класі. Однак після «скандальної сенсації» вірша «Цари» (у якому зневажено особу Петра І) його перестали друкувати.
Через п’ять років, в останній рік свого життя, почав писати й українською мовою. Українську мову, культуру він добре знав, розумів з дитинства. Як писав І. Дзюба, його родина належала «до українофільської частини російськомовної інтелігенції Києва. І що прикметно — в ній панував справжній культ Шевченка». Українська поезія Л. Кисельова побачила світ у газеті «Літературна Україна», в журналах «Дніпро», «Ранок»,«Вітчизна». Мав невиліковну хворобу, яка й обірвала його молоде життя. Посмертні збірки письменника (двомовні): «Стихи. Вірші» (1970),«Последняя песня. Остання пісня» (1979), «Тільки двічі живемо. Вірші, проза, спогади про поета» (1991).
2. І. Дзюба — про Л. В. Кисельова
«Звичайно, Леонід Кисельов залишався й далі поетом двох мов, двох культур, знаходячи їм благодатне поєднання. Але саме українська творчість стрімко наростала, і саме в ній діставав свою нову якість.
В чому вона? Насамперед, може, в тому, що громадянське почуття, яке завжди пульсувало в його поезії, тепер набрало «наступального» тону боротьби, і то боротьби, позначеної кревною особистою причетністю. Ідеал свободи, завжди дорогий Леонідові, тепер співвіднесений з історичною долею України, а тому політично й емоційно наснаженіший. В його поезію входить той національний біль і протест, що й у В. Симоненка, М. Вінграновського, І. Драча... Повнота прилучення до образу України вивела поезію Л. Кисельова на нові обрії, збагатила її зміст і стилістику, збільшила психічну пластику. Вона стала емоційно відкритішою і, не втрачаючи на інтелектуалізмі, сполучила його з народно-пісенною ментальністю, з фольклорно-міфологічним та космополітичним підґрунтям національної поетики».
3. Опрацювання поезії Л. Кисельова «Стати б хоч на менти лічені...»
3.1. Виразне і вдумливе читання вірша.
3.2. Тема: прагнення поета зробити щасливою кожну людину на землі.
3.3. Ідея:
Щоб раділи всі живі,
Щоб не жив на самоті.
3.4. Основна думка: призначення кожної людини на землі — творити добро, любити ближнього.
3.5. Жанр: поезія з гуманістичним пафосом.
3.6. Художні засоби.
3.7. Бесіда за питаннями.
• Хто такий характерник серед козацтва?
• Чому ліричний герой поезії прагне стати характерником?
• Про що свідчать бажання героя вірша?
• В чому вбачає своє призначення ліричний герой твору?
• Як герой вірша розуміє щастя особисте та оточуючих його людей?
• Про яких людей саме турбується герой поезії?
• Чим пояснити те, що герой хоче «стати. на менти лічені»?
• Чому повчає і над чим змушує задуматися вас ця поезія?
• Прочитавши цей вірш, визначте, яким було життєве кредо Л. Кисельова.
4. Аналізування ідейно-художнього змісту вірша Л. Кисельова «Земля така гаряча»
4.1. Виразне читання поезії.
4.2. Тема: вболівання хлопчика за долю журавля, його намагання захистити птаха від жорстокості.
4.3. Ідея: уславлення любові до природи, пташиного світу, бажання творити добро, гарні вчинки.
4.4. Основна думка: «І буде така гаряча, чорна така земля» — ось що відбувається після того, коли люди будуть виявляти жорстокість до всьогоживого у світі.
4.5. Жанр: поезія про добро і зло.
4.6. Художні засоби.
4.7. Бесіда за питаннями.
• Чому автор зазначає у творі про землю, що вона гаряча і руда?
• Чим пояснити те, що маленькому хлопчику не байдужа доля журавля?
• Про що свідчить епіграф до поезії?
• Від кого і що намагається захистити хлопчик?
• Стисло охарактеризуйте героя твору.
• Чому хлопчик біду журавля сприймає як власну?
• Якою людиною буде в майбутньому цей маленький хлопчик? Відповідь вмотивуйте.
V. Підсумок уроку
Скласти інформативне ґроно до образу, який поєднує ідейний зміст творів Л. Кисельова і В. Голобородька.
VI. Оголошення результату навчальної діяльності школярів
VII. Домашнє завдання
Вивчити напам’ять один вірш Л. Кисельова (на вибір), опрацювати ідейно-художній зміст творів письменника «Додому», «Катерина».



