У КРАЇНІ ГУМОРУ
Гумористичні твори
Урок 93. ГРИЦЬКО БОЙКО. ВІДПОЧИТИ НІКОЛИ
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; учити узагальнювати, висловлювати оцінні судження; розвивати вміння аналізувати, пояснювати переносне значення слів, висловів; виховувати почуття відповідальності за свої слова і вчинки.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
— Доброго ранку! — травам росистим.
— Доброго ранку! — квітам барвистим.
— Доброго ранку! — сонечку ясному.
Людям усім і всьому прекрасному.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Робота в групах. Гра «Телефоніст»
Учитель видає першому учаснику кожної групи текст скоромовки. За сигналом учителя перші учасники кожної групи мовчки читають скоромовку. Розказують пошепки наступному учасникові своєї групи і т. д. Яка команда швидше передасть скоромовку до останнього гравця, та й виграла. Останній учасник кожної групи має розказати скоромовку.
Дзюрчить у лісі джерело,
Вода дзеркальна в ньому.
Допомагає джаз лісний
Перебороти втому.
2. Гра «Склади прислів'я»
Робиш добро — не кайся, | того й наберешся. |
Все добре переймай, | а добрі діла. |
Не одежа красить людину, | а зла уникай. |
З ким поведешся, | а робиш зло — на зло й сподівайся. |
— Поясніть, як ви розумієте ці прислів’я.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання вірша Грицька Бойка «Хвастунець».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з веселими віршами Грицька Бойка.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Гра «Передбачення»
— Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.
«Відпочити ніколи».
«Відпочити ніколи»!
«Відпочити ніколи»?
— Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, який має такий заголовок?
2. Виразне читання вірша вчителем (с. 115)
— Чи сподобався вам вірш?
— Який настрій він у вас викликав?
— Які картини ви уявляли, слухаючи його?
3. Словникова робота
Читання слів «луною» за вчителем; «буксиром» у парах
Ганок | читаю |
морока | загораю |
зачитався | канікули |
розпочались | відпочити |
— Прочитайте спочатку всі дієслова, потім — іменники.
— Доберіть синонім до слів морока (клопіт); загораю (засмагаю).
4. Фізкультхвилинка
5. Гра «Бджілки»
Самостійне напівголосне читання вірша учнями
— Хто є головним героєм вірша?
6. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша
— У якому темпі, з якою інтонацією, силою голосу будете читати вірш?
7. Виразне читання вірша учнями
8. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Яку проблему не може розв’язати хлопчик?
— Що він робив кожного ранку?
— Куди його приводила стежка-стрічка?
— Що він робив біля річки?
— Яка прикрість сталася з ним?
— Чи справді хлопчику ніколи відпочити?
— Що б ви йому порадили?
9. Вправи на розвиток техніки читання
1) Гра «Дочитай рядок до кінця».
Учитель або учень називає перше слово певного рядочка вірша, а клас має швидко знайти і дочитати рядок.
2) Гра «Знайди риму».
Канікули — (ніколи).
Ранок — (ґанок).
Стрічка — (річки).
Читаю — (загораю).
Зачитався — (не скупався).
Морока — (боки).
У ліжку — (книжку).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який твір вивчали на сьогоднішньому уроці?
— Хто автор цього твору?
— Яка тема вірша?
— З яким настроєм завершуєте урок?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 115).