У КРАЇНІ ГУМОРУ
Гумористичні твори
Урок 92. ВСТУП ДО РОЗДІЛУ «У КРАЇНІ ГУМОРУ». ЖАРТІВЛИВІ ВІРШІ. ГРИЦЬКО БОЙКО. ХВАСТУНЕЦЬ
Мета: продовжити ознайомлення учнів із життєвим і творчим шляхом Грицька Бойка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; формувати вміння аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження; розвивати зв'язне мовлення школярів, пізнавальні інтереси; виховувати почуття відповідальності за свої слова і вчинки.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах. Гра «Дуель»
Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом рубрики «Повтори і пригадай» (с. 113).
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ.
— Прочитайте його назву.
— Як ви вважаєте, про що йтиметься у творах цього розділу?
— Які за жанром твори ми будемо вивчати?
— Твори яких авторів будемо читати?
— З ким із них ми вже знайомі?
— А з ким познайомимося?
— Сьогодні ми ознайомимося з творчістю Грицька Бойка.
— Пригадайте твори Грицька Бойка. Які вони за настроєм?
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
— Народився письменник 5 вересня 1923 року в селі Оленівка на Донеччині в сім’ї службовця. Після закінчення сільської семирічки він учився в Оле- нівській рудниковій школі, яка знаходилась досить далеко. Тому хлопцеві щодня доводилося вставати о четвертій ранку, кілька кілометрів йти пішки до станції, а вже звідти їхати робочим поїздом до школи. І не здавалося, що важко, адже тяга до знань була безвимірною. Звісно, Грицько Бойко писав у своїх творах про рідний край — Донеччину, про героїчну працю шахтарів. Це збірки «Будем шахтарями», «Ми з Донбасу», «Шахтарочка».
В інших творах він розповідав дітям про їхніх ровесників за рубежем: «Два хлопчики Сміти», «Славків гість», «Діти Чілі». Є серед написаного Грицьком Бойком і п’єси-казки: «Космічна подорож» та «Про Андрійка і Терпця». Популярним жанром у поета були також скоромовки-спотиканки та загадки. Вони змушують сміятися і думати, збуджують цікавість та увагу.
Із захопленням Грицько Бойко працював для дошкільнят. Для них він написав коротенькі веселинки та мініатюри. Вони не тільки бавлять малечу, а й несуть цікаві відомості про життя, природу, допомагають пізнавати довкілля.
Грицько Бойко — не тільки поет-гуморист, а й поет-перекладач. Для українських дітей він переклав твори С. Маршака, К. Чуковського, А. Барто, С. Михалкова, а також інших поетів.
Знаний Грицько Бойко і як поет-пісняр. Він написав понад 400 пісень, переважно для дітей. Відомі українські композитори А. Кос-Анатольський, А. Філіпенко, Ю. Рожавська, А. М’ясков поклали чимало його творів на музику. Великою популярністю користувалися його «Ніченька-чарівниченька» (композитор І. Поклад), «Вишневий цвіт» (композитор В. Верменич). Класикою стали створені ним з Аркадієм Філіпенком «На місточку» та «Соловейку, щебечи!». Ці пісні записав з дитячим хором відомий в усьому світі співак з України Іван Семенович Козловський.
2. Фізкультхвилинка
Кіт збирався до роботи
Та завадили турботи:
Треба висушить хвоста,
Накрутити вуса,
Почесати живота.
І помити писок.
Цілий день такі турботи,
Що не встигнеш до роботи!
3. Опрацювання вірша Грицька Бойка «Хвастунець» (с. 114-115)
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Чи сподобався вам вірш?
— Який настрій він викликав?
2) Словникова робота.
Читання кожної колонки згори вниз («луною» за вчителем) і знизу вгору («буксиром» із сусідом по парті)
Язик | ящірка |
хвалько | мерщій |
полюбляє | хвалитися |
хвастунець | спіткнувся |
— Доберіть синоніми до слова мерщій (миттю, швидко).
— Серед поданих слів знайдіть спільнокореневі. (Хвалько, хвалитися)
3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— З якою інтонацією прочитаєте слова Толі?
— З якою — слова автора?
4) Виразне читання вірша учнями.
— Кого назвали у вірші хвастунцем?
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Куди ішли діти?
— Що сказав Толя?
— Хто несподівано з’явився на дорозі?
— Якою була реакція Толі на появу ящірки?
— Як ви розумієте значення вислову «прикусити язика»?
Прикусити язика (жарт.) — утриматися від висловлювань; замовкнути.
6) Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
7) Гра «Добери риму».
Молодець — ... (хвастунець).
На став — ... (сказав).
Не хвалюся — ... (не боюся).
З дороги — ... (під ноги).
У тривозі — ... (на дорозі).
Навтік — ... (язик).
Полюбляє — ... (прочитає).
Є така — ... (язика).
8) Робота за ілюстрацією.
— Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.
— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів вірша?
— Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?
— Які малюнки створили б ви за сюжетом вірша?
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Який характер цього твору?
— Який настрій панував сьогодні на уроці?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Читати виразно вірш (с. 114-115).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 95
1. Робота над скоромовкою
Йшов журавлик на лужок,
Вбрався в жовтий кожушок.
Кажуть бджілка і жучок:
— Дуже гарний кожушок.
2. Гра «Склади віршик»
— Складіть віршик за поданими римами:
____ зернята
____ бились
____ курчата
____ поживились
____ питати
____ крука
____ набрати
____ наука
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 97
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
• Накрапає дощ (тихо).
• Дощ пускається сильніше (голосніше).
• Злива (голосно).
• Дощ слабшає (тихіше).
• Дощ припинився (читання припиняється).
Бобре, друже, друже бобре,
Міст зробив ти дуже добре:
Не бредуть бобри у брід,
Майстрові кричать: «Привіт!».
2. Гра «Зроби веселинку»
ХУДОЖНИЦЯ
Малювала тигра внучка:
Замість тигра вийшла... (Жучка).
От Кіндрат, так Кіндрат!
Зуб зламав об... (мармелад).
Кіт-рибалка у човні
Мріє на світанні:
— От якби зловить мені
Карася в... (сметані).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 98
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
• Накрапає дощ (тихо).
• Дощ пускається сильніше (голосніше).
• Злива (голосно).
• Дощ слабшає (тихіше).
• Дощ припинився (читання припиняється).
Помережить морозець Для Миколки комірець.
Намалює для Мар’янки Квіти маку і рум’янку.
2. Гра «Звуконаслідування»
— Забивайте цвяхи: Гбду! Гбдо! Гбде! Гбди! Гбда! Гбді! Гбді!
— Імітуйте кінський тупіт: Птку! Птко! Птка! Птки! Птке! Птки!
— Кидайте уявні тарілки партнерові: Кчку! Кчко! Кчке! Кчка! Кчки! Кчки!