Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В.О. Науменко) - 2015 рік

У КРАЇНІ ДИТИНСТВА

Жанри прози

Урок 91. ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РОЗДІЛОМ «У КРАЇНІ ДИТИНСТВА»

Мета: узагальнити знання учнів за прочитаним розділом «У країні дитинства»; вчити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності школярів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 84)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Обличчям до обличчя»

Учні в парах повертаються одне до одного і стисло переказують уривок з повісті Олександра Дерманського «Чудове чудовисько» «Чемпіон з Баранців».

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми завершуємо вивчати розділ.

— Пригадайте його назву.

— Розгорніть зміст підручника.

— Знайдіть вивчений розділ.

— Яким твором починається розділ?

— Яким завершується?

— Назвіть свій улюблений твір.

— Чим він вам сподобався?

V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Чи уважний ти читач?»

Тестування

1. Хто заблукав у лісі?

а) Ксеня і Василь;

б) Катруся і Василь;

в) Ксеня і Славко.

2. На яке свято поспішала дівчинка, коли її вдарили сніжкою?

а) 8 Березня;

б) Святого Валентина;

в) новорічний карнавал.

3. Як називалася книга, яку тато подарував Славкові?

а) «Життя тварин»;

б) «У світі тварин»;

в) «Пригоди тварин».

4. Кому тато прилаштував гойдалку?

а) Тарасикові та Ані;

б) Тарасикові та Тетянці;

в) Віталикові та Тетянці.

5. Яку ріку оспівував у своїх творах Олександр Довженко?

а) Сулу;

б) Десну;

в) Дністер.

6. Як звали маленьку лісничиху?

а) Оля;

б) Тетянка;

в) Улянка.

Відповіді: 1а; 2в; 3а; 4б; 5б; 6в.

2. Фізкультхвилинка

3. Робота в групах

— З’єднайте назву твору з автором.

Борис Грінченко

«Славко і жако»

Олесь Донченко

«Чудове чудовисько»

Михайло Слабошпицький

«Дикі каченята»

Василь Чухліб

«Ксеня»

Олександр Дерманський

«Дівчинка над струмком»

4. Гра «Пригадай твір і його автора»

• Але бігти серед густо порослих кущів, за руки побравшись, було зовсім погано. Ми ще трохи пробігли, поки обоє, спіткнувшись за коріння, попадали додолу. (Борис Грінченко «Ксеня»)

• Гірка була досить крута й слизька. Видертись не неї куди було легше, ніж спуститися. (Всеволод Нестайко «Троє за парканом»)

• По дорозі додому батько розпитував Славка, що ж він тепер знає про Африку. І Славко розповідав усе вичитане в книжках. (Михайло Слабошпицький «Славко і жако»)

• І справді — з верби летіли парашутики чи жовті кульбабки. Поплюхалися у воду і... запищали. Та це ж каченята! (Василь Чухліб «Дикі каченята»)

• На початку жовтня ледве помітною лісовою стежкою, яка звивалася між старезних дубів, ішла дівчинка років тринадцяти. (Олесь Донченко «Дівчинка над струмком»)

• Я лежу на возі. Навколо, спинами до мене, дід і батько з косарями. Мене везуть у царство трав, річок і таємничих озер. (Олександр Довженко«Зачарована Десна» )

• — Е, а я чемпіон лісу з пластилінових баранців,— й бровою не повівши, вигадало чудовисько, спритно залазячи на підвіконня. (Олександр Дер- манський «Чемпіон з Баранців»)

5. Гра «Хто краще?»

Конкурс на краще читання з пам’яті описів з прочитаних уривків повісті «Лісничиха».

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Закінчи речення»

• Сьогодні на уроці я вчився...

• Мені було цікаво...

• Свою роботу на уроці оцінюю...

• Урок завершую з... настроєм.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Відповідати на запитання рубрики «Повтори і пригадай» (с. 113).