У КРАЇНІ ДИТИНСТВА
Жанри прози
Уроки 89-90. ОЛЕКСАНДР ДЕРМАНСЬКИЙ. ЧУДОВЕ ЧУДОВИСЬКО (Уривок). ЧЕМПІОН З БАРАНЦІВ
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом українського дитячого поета, прозаїка і казкаря Олександра Дерманського, з уривком з його твору «Чудове чудовисько»; вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; розширювати словниковий запас учнів; удосконалювати зв'язне мовлення, творчу уяву, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
• Накрапає дощ (тихо).
• Дощ пускається сильніше (голосніше).
• Злива (голосно).
• Дощ слабшає (тихіше).
• Дощ припинився (читання припиняється).
Бджілка з джмеликом дзижчать,
Дитинчат дзижчати вчать.
Дзи-дзи-дзи та джи-джи-джи,
Як бджола,— і ти скажи.
2. Гра «Вгадай предмет за ознаками»
Ведучий називає кілька ознак задуманого предмета, доки учасники гри не відгадають назву предмета.
• Тоненька, довга, сталева, гостроноса, швейна. (Голка)
• Неозоре, глибоке, бурхливе, небезпечне, солоне. (Море)
• Темна, зоряна, місячна, тиха, прохолодна. (Ніч)
• Народна, колискова, мелодійна, гарна, весела. (Пісня)
• Маленька, кругленька, червоненька, запашна. (Суничка)
• Дерев’яний, чотириногий, письмовий, кухонний, накритий. (Стіл)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання твору Олександра Довженка «Пустіть колядувать...».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми ознайомимося із життєвим і творчим шляхом українського дитячого поета, прозаїка і казкаря Олександра Дерманського, з уривком з його повісті «Чудове чудовисько».
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Біографічна довідка
— Чудовими творами Олександра Дерманського зачитуються як наймолодші читачі, так і підлітки. Не залишають вони байдужими і дорослих. З-під його пера виходять чарівні казки, повісті, твори в жанрі фентезі, чудові вірші, публіцистичні твори.
Народився письменник 28 листопада 1976 року в селі Гайворон Володарського району Київської області. Вищу освіту здобув у стінах Національного педагогічного університету імені М. Драгоманова, навчаючись на філологічному факультеті. Відтоді викладає за фахом у Київському технікумі електронних приладів.
У 2001-2012 роках працював літературним редактором дитячого журналу «Стежка». Декілька років тому став членом Спілки письменників України.
2. Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання статті «Олександр Дерманський» у підручнику (с. 109)
— Де і коли народився Олександр Дерманський?
— Які твори він пише?
3. Фізкультхвилинка
4. Робота над уривком з повісті Олександра Дерманського «Чудове чудовисько» «Чемпіон з Баранців»
1) Словникова робота.
Читання кожної колонки згори вниз «луною» за вчителем і знизу вгору «буксиром» із сусідом по парті
Басок | вихор |
завірюха | кепсько |
ошелешена | натхнення |
неоковирного | нікудишній |
Тлумачення слів
Натхнення — стан людини, що характеризується піднесенням її творчих сил, активізацією всіх психічних процесів.
Неоковирний — вайлуватий, неповороткий, незграбний.
Ошелешена — надзвичайно здивована, вражена.
Вихор — рвучкий круговий рух вітру.
Бас — низький чоловічий голос.
— Доберіть синоніми до слів завірюха (хуртовина, метелиця, завія); кепсько (погано).
2) Гра «Рибки».
Самостійне мовчазне читання твору учнями
— Чи сподобався вам твір?
— Хто є його головним героєм?
— Який настрій створює твір?
— Що ви уявляли, читаючи його?
3) Читання твору учнями «ланцюжком».
4) Фізкультхвилинка.
5) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
— Чим займалася Соня?
— Чому в неї не виходило створити гарну фігурку?
— Чому Соню покинуло натхнення?
— Що дівчинка побачила за вікном?
— Прочитайте опис завірюхи.
— Що дівчинка побачила в першому вихорі? у другому?
— З ким Соня намагалась поділитися своїми спостереженнями?
— Що відповіла їй бабуся?
— Як Соня познайомилась з чудовиськом?
— Знайдіть і прочитайте його опис.
— Яким виявилося чудовисько?
6) Робота в парах.
Підготовка до читання діалогу чудовиська і Соні
— З якою інтонацією будете читати слова Соні?
— Які слова вам допоможуть у цьому? (Промовила й схопилася, перелякано запитала, загикуючись запитала, спитала ошелешена.)
— З якою інтонацією будете читати слова чудовиська?
— Які слова вам допоможуть у цьому? (Почув чийсь грубенький голос; промовив загадковий голос; відповів несподіваний гість; й бровою не повівши, вигадало чудовисько; запевнило чудовисько.)
7) Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Гра «Хто читає уважніше?».
— На що було схоже чудовисько? (На стіжок сіна)
— Якого воно було кольору? (Яскраво рожевого в синю цяточку)
— Якого баранця ліпила Соня? (Синього з фіолетовими ріжками)
— Хто намастив повидлом учительські окуляри? (Сашко П’явочка)
— Від якої цукерки Соня побачила обгортку в першому сніговому вихорі? (Від «іриски»)
б) Гра «Хто читає швидше?».
— Знайдіть абзац зі словами:
«Чому я повинна дурно страждати?»;
«Дівчинка навчалася в третьому класі й уже давно не вірила у всіляких казкових істот»;
«Соня підійшла до вікна — люди добрі!».
в) Гра «Дочитай речення».
— Знайдіть і дочитайте речення (записані на дошці).
Зажурена дівчинка підійшла до вікна... (3)
Але ж зараз вона сама бачила, як за вікном... (5)
Соня ліпила... (1)
Там справді стояло... (6)
А засніжений двір... (2)
Раз по раз повз вікно... (4)
Знаєш, мені в лісі... (7)
— Позначте цифрами послідовність подій у тексті.
8) Стислий переказ твору (за опорними реченнями, поданими на дошці).
9) Гра «Голосування ногами».
Діти стають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне».
— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне — тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
10) Робота за ілюстрацією.
— Розгляньте ілюстрацію до твору.
— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
— Як ілюстрація передає почуття, які переживають дівчинка і чудовисько?
— Які рядки твору проілюстрував художник?
— Які відчуття викликає ілюстрація?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
• Сьогодні на уроці я вчився...
• Найбільше мені сподобалося...
• Мене вразило...
• Хотів би дізнатися...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Стисло переказувати твір (с. 109-112).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 91
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
• Накрапає дощ (тихо).
• Дощ пускається сильніше (голосніше).
• Злива (голосно).
• Дощ слабшає (тихіше).
• Дощ припинився (читання припиняється).
Ґедзик ґвалт гукає ґаву,
Кличе ґаву на галяву.
Ґава виглянула з ґанку,
Гука ґедзя на гулянку.
2. Робота в групах
Гра «Поети»
— Допишіть два рядочки, щоб вийшли веселі вірші.
1- ша група
Раз цибуля вийшла з хати,
Хто їй стрівся — мусив чхати...
2- га група
Їв лелека Кашу з глека...
3- тя група
Джміль ромашці щось на вухо
Прошептав і полетів...
4- та група
Йшла синичка до кринички,
Загубила черевички...