Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В.О. Науменко) - 2015 рік

У КРАЇНІ ГУМОРУ

Гумористичні твори

Урок 94. ГРИЦЬКО БОЙКО. ВИКРУТИВСЯ. ДЕ ІВАНКО?

Мета: актуалізувати й розширити знання учнів про творчість Грицька Бойка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати почуття гумору, вміння стежити за перебігом подій сюжету, висловлювати оцінні судження, узагальнювати; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вже дзвінок сигнал нам дав:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Роботу швидше починаймо!

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»

Діти читають хором.

• Накрапає дощ (тихо).

• Дощ пускається сильніше (голосніше).

• Злива (голосно).

• Дощ слабшає (тихіше).

• Дощ припинився (читання припиняється).

Біля будки песик Бобик

Ліг на сонці, гріє лобик.

Раптом муха-цокотуха

Продзжчала біля вуха.

Бобик — бац! Пропала муха.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Хто краще?»

Конкурс на краще виразне читання вірша Грицька Бойка «Відпочити ніколи».

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми продовжимо ознайомлення з творчістю Грицька Бойка.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Передбачення»

— Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.

«Викрутився».

«Викрутився»!

«Викрутився»?

— Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, який має такий заголовок?

2. Виразне читання вірша вчителем (с. 116)

— Чи сподобався вам вірш?

— Який настрій він у вас викликав?

— Які картини ви уявляли, слухаючи його?

3. Словникова робота

Читання слів «луною» за вчителем, потім — напівголосно в парах одне одному

Крізь

лежав

холодну

лікарів

стрівся

водичку

провалився

позавчора

— Яке слово вжито у пестливому значенні? (Водичку)

— За допомогою якого суфікса воно утворене? (-ичк-)

— Прочитайте іменники, потім прикметник, дієслова.

4. Фізкультхвилинка

У садку зеленому

Яблук нарвемо.

В кошики великі

Ми їх складемо.

Ручки хай потрудяться —

Буде нелегко.

Вправними, бадьорими,

Дружними ростемо.

5. Гра «Бджілки»

Самостійне напівголосне читання вірша учнями

— Хто є головними персонажами вірша?

6. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша

— У якому темпі, з якою інтонацією, силою голосу будете читати вірш?

— Як прочитаєте слова вчителя? слова Миколи?

— Де зробите паузу?

7. Виразне читання вірша учнями

— Чи вдало автор дібрав заголовок до вірша?

— Про кого сказано, що він викрутився?

— Про яку рису характеру хлопчика це свідчить?

8. Гра «Добери риму»

Миколу — (школу).

Річку — (водичку).

Хворів — (лікарів).

Позавчора — (учора).

Стрівся — (провалився).

9. Робота в парах

Читання в парах учнями усмішки Грицька Бойка «Де Іванко?»

— Хто є головним персонажами усмішки?

— Чому відповідь Томи викликає сміх?

— Чи повірив їй учитель?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— З якими творами ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

— Хто автор цих творів?

— Який настрій панував на уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти веселу розповідь про цікавий випадок зі свого життя.