Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В.О. Науменко) - 2015 рік

У КРАЇНІ ДИТИНСТВА

Жанри прози

Уроки 78-79. ВАСИЛЬ ЧУХЛІБ. ДИКІ КАЧЕНЯТА

Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Василя Чухліба; ознайомити з його оповіданням «Дикі каченята»; вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення, уяву, фантазію; виховувати бережливе і розумне ставлення до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Пролунав уже дзвінок,

Час почати нам урок.

Будемо у світ знань мандрувати,

Будемо мову рідну вивчати.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Гра «Склади вірш»

__ горобець

__ біда

__ молодець

__ гнізда

__ річка

__ невеличка

__ співає

__ безкрає

2. Артикуляційна гімнастика

• «Горішки».

Рот закритий, кінчик язика з напругою по черзі упирається в щоки. На щоках утворюються тверді кульки-«горішки».

• «Гойдалки».

Посміхнутися, відкрити рот. Кінчик язика — за верхні зуби; кінчик язика — за нижні зуби.

• «Годинник».

Посміхнутися, відкрити рот. Кінчик язика (як годинникову стрілку) переводити з одного куточка рота в інший.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Чий сценарій кращий?». Робота в групах

Учні в групах зачитують сценарії. Колективно обирають кращий. Кращі сценарії від кожної групи заслуховує весь клас. Колективно обирають найкращий.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творчістю Василя Чухліба. Відгадайте загадку і назвіть заголовок.

• За городами в ставочку

У тихенькому куточку

Жовті м’ячики пухнасті

Радо бовтаються в рясці.

Здогадалися малята,

То ж... (маленькі каченята).

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Передбачення»

— Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.

«Дикі каченята».

«Дикі каченята»!

«Дикі каченята»?

— Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні, яке має такий заголовок?

2. Словникова робота

Читання колонок слів «луною» за вчителем, потім — у парах одне одному напівголосно

Висиджує

сполохати

Кахкання

шнурочком

Розіллється

з’являються

Поплюхалися

приводнилися

— Знайдіть слово, яке є синонімом до слова злякати (сполохати).

— Як ви розумієте слово приводнилися?

3. Фізкультхвилинка

Лапки в боки, вгору вушка —

Скачуть білочки-подружки.

Один, два, три, чотири, п’ять,

По гілках вони летять.

Один, два, три, чотири, п’ять,

Люблять білочки стрибать.

4. Гра «Рибки»

Самостійне мовчазне читання оповідання учнями (с. 90-93)

5. Перевірка первинного сприйняття

Тестування

1. З ким любить плавати на човні Тетянка?

а) З татом;

б) з дідусем;

в) з подругою.

2. У якому дереві качка облаштувала гніздо?

а) У березі;

б) у дубі;

в) у вербі.

3. Скільки яєць було у гнізді?

а) Три;

б) два;

в) п’ять.

4. Якого кольору були яєчка?

а) Білі;

б) зелені;

в) жовті.

5. Коли з’являються каченята у качки-криженя?

а) У березні;

б) у травні;

в) у квітні.

6. На що були схожі маленькі каченята?

а) На кульбабки;

б) на сонечка;

в) на кульки.

Відповіді: 1а; 2в; 3в; 4б; 5в; 6а.

6. Читання твору учнями «ланцюжком»

— На якій річці відбуваються описувані події?

7. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання

— Яка пора року описується в оповіданні? Доведіть словами тексту.

— Хто є головними персонажами твору?

— Чому тато запропонував Тетянці хутчіш відпливти від качиного гнізда?

— Над чим замислилась Тетянка?

— Де Тетянка з татом побачили качку наступного разу?

— Чому тато стривожився?

— Як Тетянка назвала каченят, які падали з гнізда?

— Які почуття охопили тата і Тетянку, коли вони побачили, що каченята приводнилися?

8. Робота за ілюстрацією

— Розгляньте ілюстрацію до твору.

— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?

— Як передають почуття, що переживають каченята і качка?

— Які рядки твору проілюстрував художник?

— Які відчуття викликає ілюстрація?

9. Фізкультхвилинка

10. Читання оповідання за особами

— З якою інтонацією будете читати слова Тетянки? тата?

— Які слова підкажуть інтонацію читання? (Забажала, допитувалась, розказував, замислилась, пожартував, стривожився, засміявся)

11. Вправи на розвиток навичок читання

1) Гра «Хто читає швидше?».

— Знайдіть і прочитайте подані речення.

Бо качка може злякатися нас...

Спочатку вони плаватимуть разом з матір’ю...

А вона про щось порозмовляла з ними...

2) Доберіть прикметники до іменників.

Верба... (стара).

Качка... (дика).

Кульбабки... (жовті).

Очерет... (ближній).

Шнурочок... (рівненький).

12. Переказ оповідання

• Від імені Тетянки;

• від імені тата;

• від імені качки.

13. Характеристика головних героїв оповідання

Робота в групах

— Яким ви уявляєте тата? Тетянку?

— Яке враження вони на вас справили?

— Як вони ставляться до природи?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яким твором ознайомилися на уроці?

— Хто його автор?

— Чого вчить нас це оповідання?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати оповідання В. Чухліба «Дикі каченята» (с. 90-93).

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 80

1. Робота над скоромовкою

Гра «Дощик»

Діти читають хором.

• Накрапає дощ (тихо).

• Дощ пускається сильніше (голосніше).

• Злива (голосно).

• Дощ слабшає (тихіше).

• Дощ припинився (читання припиняється).

Весна дивилась на Десну,

Десна не дивувалася.

Чому Весна та на Десну

Дивилась й дивувалася?

2. Гра «Письменник»

— Прочитайте оповідання правильно.

АН ЧУДА

гелО і окрЮ вутьжи у вієКи. кулітВ инов дутьїпо ан учад. маТ евиж дусьді менСе. рядПо з молес сіл і акір Інгул. итіД лятьлюб тидихо в сіл. кичиХлоп дутьбу тивило убир.