Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В.О. Науменко) - 2015 рік

У КРАЇНІ ДИТИНСТВА

Жанри прози

Урок 77. ВАСИЛЬ ЧУХЛІБ. ГОЙДАРИКИ

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Василя Чухліба, з його оповіданням «Гойдарики»; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; збагачувати мовлення образними висловлюваннями, порівняннями; розвивати зв'язне мовлення учнів, спостережливість, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Дзвонить дзвіночок:

Дзелень, дзелень!

Сміється сонце,

Збудився день.

Кличе дзвіночок!

Бім-бам! Бім-бам!

Урок розпочати Час школярам.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 58)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Обличчям до обличчя». Робота в парах

Учні в парах повертаються одне до одного і переказують оповідання Михайла Слабошпицького «Славко і жако».

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення із творчістю українського письменника Василя Чухліба, опрацюємо його оповідання «Гойдарики».

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Рибки»

Самостійне мовчазне читання учнями статті про Василя Чухліба (с. 90)

— Де і коли народився Василь Чухліб?

— Яким було його дитинство?

— Коли у нього проявились літературні здібності?

— Які твори писав письменник для дітей?

2. Фізкультхвилинка

3. Робота над оповіданням Василя Чухліба «Гойдарики»

1) Гра «Передбачення».

— Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.

«Гойдарики».

«Гойдарики»!

«Гойдарики»?

— Що означає це слово?

— Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні, яке має таку назву?

2) Виразне читання оповідання вчителем.

— Чи сподобалось вам оповідання?

— Який настрій воно у вас викликало?

— Чи справдилися ваші передбачення?

— Чи зрозуміли ви, як з’явилося слово гойдарики?

3) Словникова робота.

Читання колонок слів «буксиром» за вчителем

Прибіг

майструє

занявчав

проситься

спохмурнів

сварилися

прилаштував

придумувала

— Що об’єднує всі ці слова? (Це дієслова.)

— Доберіть синоніми до слів: спохмурнів — (насупився, розсердився); прилаштував — (прикріпив, прив’язав).

4) Повторне читання тексту учнями «ланцюжком».

5) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

— Де тато прилаштував гойдалку?

— Чому почали сваритися діти?

— Що запропонував тато?

— Як розгойдувалися діти?

— Яку пісеньку придумала Тетянка?

— Хто ще гойдався з дітьми?

— Який настрій був у дітей?

6) Читання оповідання учнями за особами.

7) Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Гра «Розвідники».

— Скільки разів у тексті зустрічається слово тато? (3)

— Доберіть спільнокореневі слова до слова гойдалку. (Розгойдалися, гойдаються, гойда, гойдарики)

б) Доповніть речення.

Під березу прибіг... (песик Жучок).

Стрибнув прямо на березу з даху... (кіт Рудько).

Майструє у дворі й задоволено на гойдалку поглядає... (тато).

8) Робота за ілюстрацією.

— Розгляньте ілюстрацію до твору.

— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?

— Які рядки твору проілюстрував художник?

— Які відчуття викликає ілюстрація?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яким твором ознайомилися на уроці?

— Хто його автор?

— Що вам найбільше сподобалось?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати за твором сценарій п’єси.