КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ
ЛІРИКА
Урок 34. МИКОЛА ГОГОЛЬ. СТЕП ДЕДАЛІ ГАРНІШАВ
Мета: вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у прозових текстах; удосконалювати навички свідомого виразного читання; формувати вміння аналізувати прочитане; розвивати зв'язне мовлення учнів, уяву, фантазію; виховувати любов до рідної землі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»
Під кущем курча гуляє,
Черв’ячка собі шукає.
Мати-квочка поруч з ним,
З сином крихітним своїм.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «У художньому музеї»
Учні презентують свої малюнки, зачитують рядки вірша, які проілюстрували.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Послухайте вірш. Що в ньому описано?
Іду шляхом; сонце сяє,
Вітер з травами говоре;
Перед мною і за мною
Степ колишеться, як море;
А затихне вітер буйний,—
Степ, мов камінь, не двигнеться
І, як килимом багатим,
Ввесь квітками убереться.
— Чи доводилося вам бувати у степу?
— Розкажіть про свої враження.
— Сьогодні ми прочитаємо, як описує таврійський степ Микола Гоголь.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання тексту вчителем
— Чи сподобався вам текст?
— Який настрій він у вас викликав?
— Що ви уявляли, слухаючи його?
— Який це текст — науковий чи художній?
— Який це текст за метою висловлювання? (Опис)
— Що у ньому описано?
2. Словникова робота
Читання колонок слів «луною» за вчителем, «буксиром» у парах
Зір | дрок |
щезла | цятка |
шугали | толочили |
безмежних | різнотрав’я |
— Прочитайте найдовше і найкоротше слово.
— Прочитайте кожну колонку слів на одному диханні.
— Прочитайте слово, що утворилося з двох.
— Поясніть значення слів: шугали, толочили.
Шугали — швидко пересувалися в різних напрямках.
Толочили — приминали, надломлювали трав’янисті рослини.
3. Фізкультхвилинка
4. Читання тексту учнями «ланцюжком»
5. Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання
— Яку частину України описує письменник?
— Хто толочив дике різнотрав’я?
— З чим письменник порівнює степ?
— Які рослини описує в тексті?
— Яких птахів можна було зустріти в степу?
— Що говориться про куріпок?
— Де можна було побачити яструбів?
— Що письменник говорить про гусей?
— Як описує політ чайки?
— Якими словами письменник висловлює своє захоплення українським степом?
6. Вправи на розвиток швидкості читання
1) Упізнайте квітку за ознакою.
Блакитні, сині й лілові... (волошки).
Жовтий... (дрок).
Біла... (кашка).
2) Знайдіть порівняння.
Коні ховалися... (мов у лісі).
Поверхня землі здавалася... (зелено-золотим океаном).
Біла кашка рябіла шапочками, схожими на... (парасольки).
3) Знайдіть ознаку предмета.
Хвиль | пружними |
різнотрав’я | синіх |
океаном | далекому |
стебла | диких |
колосок | трав’яній |
гущині | безмежних |
гусей | пшеничний |
озері | чорною |
помахами | зелено-золотим |
в хвилях | високі, тонкі |
цяткою | дикого |
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
• Сьогодні на уроці я дізнався...
• Мені було цікаво...
• Найбільше запам’яталося...
• Урок завершую з... настроєм.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам’ять частину опису степу (с. 44—45).