КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ
ЛІРИКА
Урок 35. ІВАН ФРАНКО. СИПЛЕ, СИПЛЕ, СИПЛЕ СНІГ...
Мета: розширити знання учнів про творчість І. Франка; розвивати техніку читання, образне мислення, мовлення, творчість, уяву, фантазію, вміння працювати з віршованим текстом, відповідати на запитання за змістом твору; розширювати читацький кругозір; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної землі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Промовляння скоромовки з диригуванням у такт мовлення
(Вказівний палець правої руки рухається вгору-вниз; рух — слово.)
Тато тут, тато там,
Тато, тато тут і там.
Мама тут, мама там,
Мама, мама тут і там.
Тато тут, мама там,
Тато, мама тут і там;
2. Конкурс поетів «Закінчіть риму» (усно, на швидкість)
• А тепер лежить під пледом,
П’є гарячий чай із... (медом).
• Що це робиться? Поясни!
Тільки вчора було влітку,
А сьогодні — ... (восени).
• Цей дзвіночок — як намет.
Тільки дощ — як... (кулемет).
• Осінь брами свої замикала вночі,
Загубила у небі журавлині... (ключі).
• Задощило. Захлюпало. Серпень випустив серп.
Цвіркуни й перепілки припинили... (концерт).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах. Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання з пам’яті опису степу.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з поетичною спадщиною І. Я. Франка.
— Відгадайте загадку.
• Я падаю на ваші хати.
Я білий-білий, волохатий.
Я приліпаю вам до ніг
І називаюсь просто... (сніг).
— Чи пам’ятаєте ви, як падає сніг?
— Розкажіть про свої відчуття.
— Сьогодні ми прочитаємо вірш Івана Франка, у якому він передав свої відчуття під час снігопаду.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша вчителем
— Чи сподобався вам вірш?
— Який настрій він у вас викликав?
— Які картини поставали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?
2. Фізкультхвилинка
3. Словникова робота
Читання колонок слів «луною» за вчителем, потім — у парах одне одному
Жура | важче |
меркне | безодні |
коріння | міріадами |
одностайні | найглибшого |
— Прочитайте тлумачення слів міріади, одностайні, жура у підручнику (с. 46).
— Доберіть антонім до слова важче. (Легше)
4. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— Як передасте його настрій?
5. Виразне читання вірша учнями
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Якими словами поетові вдалося передати снігопад, який довго триває?
— З чим він порівнює сніжинки?
— Якими словами передає сум у своїй душі?
— Які вирази вжиті в переносному значенні?
— З якою метою їх ужито?
7. Гра «Диктор телебачення»
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
8. Гра «Добери риму»
Безодні — ... (холодні).
Доля — ... (поля).
Отупіння — ... (коріння).
Налягає — ... (погасає).
9. Робота за ілюстрацією
— Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.
— Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
— Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що сподобалося на уроці найбільше?
— Що здалося складним?
— Чого навчилися?
— Які побажання ви можете висловити одне одному?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 46).