З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ЛЕГЕНДИ. БАЙКИ. П'ЄСИ (продовження)
П'єси
Урок 52. П'ЄСИ. ЛЕСЯ МОВЧУН «ГОРІХОВІ ПРИНЦЕСИ». ЗА МОТИВАМИ АНГЛІЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ КАЗКИ (уривок) (продовження)
Мета: продовжити ознайомлення учнів із новим жанром — п'єсою; вчити передавати інтонацією почуття дійових осіб; розвивати творчі здібності учнів, образне мислення, інтуїцію; виховувати товариськість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Білі вівці уночі до нас прийшли,
На подвір’ї всі тихенько залягли.
Ось візьму я хворостину замашну —
Всіх непрошених овець я прожену.
Хворостину взяв і вибіг за поріг,
А в дворі не білі вівці — білий сніг.
2. Гра «переплутались рядки, ти їх швидше віднови»
Й ненароком розлила. 4
Хмарка йшла на іменини. 2
В подарунок дощ несла, 3
До сестрички, до хмаринки 1
3. Гра «добери кінцівку»
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Виразне читання п’єси за особами.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Що завжди перемагає в казках?
— Хто є уособленням зла в п’єсі-казці Лесі Мовчун «Горіхові принцеси»?
— Сьогодні ми дізнаємося, чи буде покаране зло? Чи переможе добро?
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання п'єси-казки Лесі Мовчун «Горіхові принцеси» (продовження) (с. 97-99)
1) Словникова робота.
Читання слів «луною» за вчителем
Ельфи | сновида |
довіку | обличчя |
лорнет | веремія |
невимовна | гарнолика |
— Як ви розумієте слово ельфи?
Ельф — доброзичливий дух природи, який нібито живе у повітрі, землі, горах і т. ін., виступає в казках як жваве і веселе створіння.
— Яке слово складається з двох частин? (Яснолика)
— Прочитайте тлумачення слів лорнет та веремія у підручнику (с . 97-98).
Фізкультхвилинка
2) Читання п'єси учнями за особами.
— Чи сподобалася онуку казка? А вам?
3) Аналіз змісту п'єси з елементами вибіркового читання.
— Куди зайшов Принц? Хто його зустрів у печері?
— Чию розмову підслухали Ніколь і Джоан?
— Як їм удалося перехитрити фей?
— Які чарівні предмети опинилися в руках Джоан і Ніколь?
— Як вдалося зняти чари з Джоан і Принца?
— Знайдіть у тексі ремарки. Поясніть їхню роль у творі.
— Що допомогло дівчатам подолати труднощі? (Уміння дружити, кмітливість )
— Знайдіть у тексті порівняння.
• Тільки Джоан і Ніколь, дві сестри,
Раді життю,... (мов привабливій грі).
• Принц таємничо встав, як... (сновида з побліклим обличчям,...).
• ...бо голова в неї,... (наче в теляти).
• Джоан гарнолика —
поруч з Ніколь,... (мов ясний промінець).
4) Гра «Упізнай героя».
Ясноока, гарнолика... (Джоан)
Юна... (Ніколь)
Мудрий... (Король)
Хитренька... (Фея)
Бідолашний... (Принц)
Кмітливі... (Принцеси)
2. Гра «У театрі»
Робота в парах
— Розіграйте сцену з прочитаної п’єси-казки (за вибором).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку п’єсу-казку читали на сьогоднішньому уроці?
— Чого вчить ця казка?
— Які особливі ознаки має п’єса як жанр?
— Доведіть, що «Горіхові принцеси» — чарівна казка.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати розповідь про улюбленого героя з п’єси-казки «Горіхові принцеси».