З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ЛЕГЕНДИ. БАЙКИ. П'ЄСИ (продовження)
П'єси
Урок 51. П'ЄСИ. ЛЕСЯ МОВЧУН «ГОРІХОВІ ПРИНЦЕСИ». ЗА МОТИВАМИ АНГЛІЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ КАЗКИ (уривок)
Мета: ознайомити учнів із новим жанром — п'єсою; вчити передавати інтонацією почуття дійових осіб; розвивати творчі здібності учнів, інтуїцію; виховувати здатність емоційно реагувати на художнє слово.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (додаток)
Робота над скоромовкою
Я — малесенька Марина
Посадила кущ калини.
Я росту і він росте —
Хто кого переросте?
— Прочитайте скоромовку мовчки. Про кого вона?
— Тепер читаємо хором повільно.
Гра «Дощик, дощ, сонце»
1-ша група — «дощик» (напівголосне читання пошепки);
2-га група — «дощ» (голосно, швидко);
3-тя група — «сонце» (читання мовчки).
«Злива» — голосно скоромовкою.
— Хто з вас розкаже іншу скоромовку?
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Вернісаж»
Учні презентують свої малюнки, зачитують рядки, які вони проілюстрували.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Які літературні жанри ви знаєте? (Казки, загадки, легенди, прислів’я, скоромовки, байки).
— Що таке казка? (Казка — це розповідний твір про вигадані, часто фантастичні події.)
— Чи чули ви слово п’єса? Якщо так, то де?
— Сьогодні ми ознайомимося з новим літературним жанром — п’єсою.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання тексту «П'єса» (с. 95)
Читання тексту «буксиром» за вчителем
— Що таке п’єса?
— За допомогою чого передається зміст п’єси?
— Що називається ремарками?
— Що таке п’єса-казка?
— Сьогодні ми ознайомимося з п’єсою-казкою Лесі Мовчун «Горіхові принцеси».
2. Біографічна довідка
— Леся Вікторівна Мовчун народилася 26 серпня 1969 р. у м. Києві. Постійний автор рубрики «Наш скарб — рідна мова» (журнал «Барвінок»). Має кілька сотень публікацій у журналах для дітей «Малятко», «Барвінок», «Соняшник», «Перець», «Пізнайко», «Стежка», «Однокласник», «Веселка» та ін., а також книжки для дітей «Неслухняні яблучка» (1997), «Чепуриться черепаха» (1999), «Для чемних ведмежат» (1999), «Кактусове королівство» (2007), «Ви такого ще не чули?» (2008), «Мовна лікарня. Пригоди Лєрки Севрючки і цікаві завдання з культури мови» (2009), «Усе підростає» (2010), «Арфа для павучка» (2011), «Про цікавих тварин загадки малим» та дві збірки поезії «Боса троянда» (1993) та «Відцвітають птахи» (2005).
Леся Вікторівна говорить: «Творчість для мене — це форма існування думки. Думка — це озвучений образ. А образ — маленький атом моєї внутрішньої галактики».
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання п'єси-казки Лесі Мовчун «Горіхові принцеси» (с. 95-96)
1) Визначення структури п'єси.
Учні читають перелік дійових осіб п’єси. Учитель звертає увагу на слова, які винесені на початок кожної строфи. Учні прочитують їх, визначають, що це — назва дійової особи, яка має промовляти ці слова. Учитель пояснює:
слова в дужках — це вказівки автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дії героя;
текст автора — це опис місця подій, вказівки щодо руху дійових осіб на сцені.
2) Первинне ознайомлення з текстом (с. 96).
Читання «вчитель — учні»
— Чи зацікавив вас початок п’єси? Які почуття він викликав?
3) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів у парах
Покої | сім’ї |
життю | яснооку |
в’ється | ввійшла |
обличчі | колотнеча |
— Поясніть значення слів покої (королівські кімнати); колотнеча (сварки).
4) Спостереження за мовою дійових осіб.
Почергово розглядається кожна роль, визначається особливість мовлення, інтонація, темп, зміни у настрої героя. Звертається увага на вказівки автора щодо рухів, дій того, хто виконує роль.
5) Читання п'єси за особами.
— Якою була Джоан? Як до неї поставилася мачуха? Як про це пише автор?
6) Робота в парі. Гра «Передбачення».
— Спробуйте передбачити, як розвиватимуться події в дідусевій казці?
— Прочитайте переказ опрацьованої частини п’єси і порівняйте його зі своїм варіантом розвитку подій.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким новим літературним жанром ми ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Які почуття викликала у вас казка?
— Кому ви співчуваєте? Кого з персонажів авторка наділила негативними рисами?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати п’єсу (с. 96).