З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
СВІТ ПОЕЗІЇ
Поетична збірка
Урок 83. ПІДСУМОК ЗА РОЗДІЛОМ. «ЗАВДАННЯ З ПОЕТИЧНОЇ ЗБІРКИ»
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів за опрацьованим розділом; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність уявляти описані картини, співпереживати, мислити словесно художніми образами; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Вправи для розвитку дихання
• Задми свічку.
• Понюхай квіточку.
• Пий чай із блюдця.
• Подми на кульбабку.
• Насос.
• Годинник.
• Оближи варення на губах.
2. Робота над чистомовкою
Ло-ло-ло — весняне сонце припекло.
Ки-ки-ки — потекли уже струмки.
Чок-чок-чок — заспівав пісню шпачок.
Ні-ні-ні — рада дітвора весні.
3. Гра «Доберіть антоніми»
Темний — ... (світлий);
тихо — ... (голосно);
зустрічає — ... (проводжає);
чорний — ... (білий);
ранок — ... (вечір);
угору — ... (униз);
говорить — ... (мовчить);
сміється — ... (плаче).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання вірша Миколи Вінграновського «Грім» (с. 127).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Який розділ ми завершили вивчати?
— Сьогодні ми повторимо вивчені твори з поетичної збірки. Перевіримо свої знання і вміння.
V. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Пригадай твір і його автора»
• Вертаюсь до мови тії чарівничої
І щиро бажаю, щоб вічно жили
Такі дорогі родові наші звичаї
І гнулися в нас від достатку столи. (Дмитро Білоус «Щедрий вечір»)
• Я заллю тебе водою,
як зрівняюся з тобою,
під ногами в тебе, хлопче,
скоро річка захлюпоче. (Петро Осадчук «Стежка»)
• Він лине в зоряну блакить —
Над тишею дзвінкою,
За ним Чумацький
Шлях лежить,
Посипаний мукою. (Дмитро Павличко «Вітряк»)
Фізкультхвилинка
2. Гра «Повтори і пригадай»
• Як називаються вірші, у яких змальовано картини природи? (Пейзажна лірика)
• Хто написав вірш про смутну діброву? (Олена Пчілка)
• Назвіть автора вірша «На щастя». (Дмитро Павличко)
• У яких віршах поети розповіли про дощ? (Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв», Петро Осадчук «Стежка», Микола Вінграновський «Грім», Микола Вороний «Ущухла буря», Вадим Скомаровський «Після грози»)
— Чи однаковий настрій цих творів? Поясніть свою думку.
— У якому вірші вечір підійшов навшпиньках (Павло Тичина «Пастелі»), а в якому — зорі ниже ниткою золотою? (Марійка Підгірянка «Вечір іде»)
— Які художні засоби вам відомі? Наведіть приклади. (Епітети, порівняння, уособлення, звукопис)
— Знайдіть у віршах Миколи Вінграновського слово, утворене самим автором. (Завовчився. «Приспало просо просеня»)
3. Гра «З'єднай твір і його автора»
А потім хмару опустив | |
на сад наш на щасливий і натрусив зі сливи слив, щоб легше було сливі. | Андрій М’ястківський |
У тім гойданні повелася путь, | |
Як буйний хміль по схиленій тичині, А біля хати, при вікні одчиненім, Жовтогарячі соняхи цвітуть. | Володимир Коломієць |
Язик йому на веретені ходить, Торохтить Солоха, наче бочка з горохом. | Микола Вінграновський |
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Що нового дізналися?
— Чого навчилися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати запитання за змістом опрацьованого розділу (с. 110-128).