II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 2
Урок 64. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. «БУДУ Я ПРИРОДІ ДРУГОМ»
Мета: розширити читацькі інтереси школярів, ознайомлюючи із творами про природу; розвивати навички правильного свідомого читання; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Їжак та їжаченя
Їздять по гриби щодня.
Їжачиха помагає —
Сироїжки їм збирає.
2. Гра «На гірку — з гірки»
— Читайте слова у стовпчиках: перший стовпчик — згори вниз, другий — знизу вгору.
Дощ гілка
лев ряска
сад квітка
мох зяблик
сич тюлень
меч люстра
дуб тюбик
лис лялька
3. Гра «Додай склад»
Бу — ... (кет); моло — ... (ко);
бу — ... (зок); моло — ... (дець);
бу — ... (лава); моло — ... (ток);
бу — ... (динок); моло — ... (чай);
бу — ... (лка); моло — ... (дий).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Наш дивний світ —
Такий, як казка.
Тож бережи його,
Будь ласка.
— Перед вами — павутинка зі складів. Поєднуючи їх, прочитайте слова, що стануть темою нашого уроку.
(Буду я природі другом.)
— Як ви розумієте ці слова?
— Сьогодні ми будемо читати твори про природу. Сподіваюся, ми ще більше переконаємося, що природі ми не сусіди, а її часточка. І від знань про неї і бережливого ставлення до природи залежить наше щасливе життя.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЧИТАЦЬКОГО ДОСВІДУ ШКОЛЯРІВ
1. Робота з виставкою книжок
— Чи відповідають темі представлені на виставці книжки?
— Твори яких авторів ви вже читали?
— Які назви мають книжки?
2. Розглядання та короткий аналіз дитячих ілюстрацій до теми
V. ОБГОВОРЕННЯ ПРОЧИТАНИХ ТВОРІВ
1. Вірш Петра Сотниченка «Умійте природу любити»
— До чого нас закликає автор?
— Що кожен з вас може зробити для збереження природи?
2. Вірш Лідії Компанієць «Бідолаха»
— Чому вірш має таку назву?
— Прочитайте, як дівчинка звертається до маленької пташки.
— З якою інтонацією ми будемо читати ці слова?
— Доведіть, що герой вірша любить і береже природу.
— Давайте разом спробуємо розгадати анаграми.
Ровона | цяниси | гобецьро | рокасо | телдя | тіласвка |
Ворона | синиця | горобець | сорока | дятел | ластівка |
— Яка пташка «зайва» в цьому рядочку? Чому?
— А як ми можемо допомогти цим пташкам узимку?
3. Гра «Хто більше?»
Учитель називає птаха, а діти мають за його назвою пригадати лічилку, скоромовку, казку, пісеньку, народну прикмету тощо.
Качка — українська народна казка «Кривенька качечка».
Сорока — Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок — сорок морок.
Журавель — Краще синиця в руці, ніж журавель у небі.
Українська народна казка «Лисиця та Журавель».
Гуси — Дикі гуси відлітають — кінець бабиного літа.
VI. ЧИТАННЯ ТА ОБГОВОРЕННЯ НОВОГО ТВОРУ (оповідання Олександра Ємченка «Драма на болоті»)
1. Читання оповідання вчителем
— Коли ви найбільше хвилювалися, слухаючи оповідання?
2. Читання оповідання учнями «ланцюжком»
— Хто врятував лосиху від вовків?
— Хто виходжував зранену лосиху?
— Чому лосиха знову прийшла до єгеря?
— Хто образив її цього разу?
— Чому оповідання має таку назву?
— Який учинок лосихи свідчить про її довіру до завідуючого ветлікарнею?
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які твори про природу, про красу і дбайливе ставлення до неї вам найбільше сподобалися? Хто їх автори?
— Яка головна думка об’єднує ці твори?
Пам’ятайте, любі діти,
Щоб сади у нас цвіли,
Щоб літали в чистім небі
І лелеки, й журавлі,
Щоб пташки у нас співали,
І дерева підростали,
Щоб земля була у квітах,—
Бережіть природу, діти!
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урок позакласного читання ми проведемо за темою «Батьківщина — рідний край». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.