II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 3
Урок 65. ЗАЧАРУВАЛА ВСЕ ЗИМА. МИКОЛА ВОРОНИЙ «СНІЖИНКИ»
Мета: ознайомити учнів з творчістю видатного майстра поетичного слова Миколи Вороного; удосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Уранці Уляна Уласа
Ураз умивать узялася.
Улас утікав, ухилявся:
Учора уже умивався.
Ю. Кругляк
2. Гра «Пеньок»
Котик білка щука
котик гілка щука
кошик білка щука
котик білка щока
котик білка щука
3. Гра «Додай склад — утвори слово»
Мі — ...(сяць) мі — ...(нус) го — ...(мін) го — ...(лос)
мі — ...(кроб) мі — ...(ра) го — ...(нчар) го — ...(лка)
мі — ...(ністр) мі — ...(сто) го — ...(пак) го — ...(луб)
мі — ...(раж) го — ...(ра)
4. Робота над прислів'ям
— Прочитайте прислів’я. Як ви його розумієте?

(Хочеш бути щасливим — не будь лінивим.)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах
Учні в групах розказують свої розповіді про зиму. Обирають кращу розповідь і розказують перед усім класом.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із творами видатного майстра поетичного слова Миколи Вороного. Його твори надзвичайно мелодійні, проникливі, сповнені любові до рідної землі.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
— Микола Кіндратович Вороний народився 7 грудня 1871 р. у сім’ї ремісника на Катеринославщині (тепер Дніпропетровська область). Коли хлопцеві було півроку, родина переїхала до Харкова. Спочатку він навчався в Харківському, а потім — у Ростовському реальному училищі. Перші вірші Вороний почав писати, ще навчаючись у Харківському реальному училищі. У 1893 р. він надрукував перший вірш «Не журись, дівчино».
2. Опрацювання вірша М. Вороного «Сніжинки» (с. 68-69)
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Яка картина постала у вашій уяві під час слухання вірша?
Фізкультхвилинка
2) Словникова робота.
Сюди | вітрець | пушиночки | зеленню |
вродились | ковдрою | променистої | дурнесенький |
прибратись | злючою |
|
|
Читання слів «луною» за вчителем.
— Прочитайте слова — назви предметів; назви дій; назви ознак.
— Прочитайте слова скоромовкою, «дощиком».
3) Читання вірша «ланцюжком» за строфами.
— Простежте, як змінюється настрій сніжинок від веселого до сонливого. Чому так відбувається?
4) Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
— Назвіть пестливі слова, які поет уживає у вірші. Про що це свідчить?
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Із чим порівнюють себе сніжинки? Прочитайте.
— Про що турбуються сніжинки?
6) Робота в групах.
Дібрати з вірша:
1-ша група — слова — назви предметів;
2-га група — слова — назви ознак;
3-тя група — слова — назви дій.
7) Гра «Знайди риму».
Сніжиночки... (пушиночки);
води... (сюди);
носилися... (крутилися);
зими... (ми);
спатоньки... (матінки);
малі... (землі);
буйнесенький... (дурнесенький);
нас... (час);
блідная... (бідная);
суха... (кожуха);
нагріємо... (накриємо);
сніжком... (пушком);
злючою... (пахучою);
в сні... (навесні);
колосистої... (променистої);
урожай... (край).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш.



