ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД
Урок 113. ЩО НА ГОРОДІ РОСТЕ? В. ПАРОНОВА «СПЕРЕЧАЛИСЬ ОВОЧІ»
Мета: вдосконалювати навички правильного, виразного читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати усне мовлення, спостережливість, вміння зв'язно відповідати на запитання; виховувати бажання вживати корисну їжу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Кіт котові каже: «Коте, до комори кадуб вкотили.
Вкинеш в кадуб капустину, кілька китичок калини».
2) Робота над чистомовкою.
Чок-чок-чок — ось червоний бурячок.
Чу-чу-чу — я капусту посічу.
Щок-щок-щок — в чавунці зварю борщок.
Чний-чний-чний — получився борщ смачний.
2. Читання текстів О. Кротюк «Наша хмара», В. Федоренко «Жаліслива хмара»
3. Робота над загадками
• На городі виріс дужий,
Круглий, жовтий і байдужий
До червоних помідорів,
До капусти і квасолі.
Хто цей гордий карапуз?
Здогадалися?.. (Гарбуз).
• Довгий, зелений,
Добрий і солоний,
Добрий і сирий.
Хто він такий? (Огірок)
• В полі хороше мені
Зеленіти навесні.
Чим же я — не молодець?
Маю диво-корінець,
Все про нього дбаю,
Цукор відкладаю. (Буряк)
• Кажуть, щоб хвороб не знати,
Треба всім мене вживати.
Може, ви мене й з’їсте,
Тільки сльози проллєте. (Цибуля)
• Що то за голова,
Що лиш зуби й борода? (Часник)
III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ» (с. 90-92)
1. Опрацювання вірша В. Паронової «Сперечались овочі» (с. 90-92)
1) Читання вірша вчителем.
— Про що сперечалися овочі?
2) Гра «Доведи або запереч. Фантазуй!».
— Морквиця на городі — мов цариця, тому що смачна і вітамінна.
— Буряк червоніший і товстіший, бо в борщі найголовніший.
— Цибуля — лікарська рослина. А чого ж на неї нарікають?
— Часник гіркий, та всім його потрібно їсти.
— Продовж: «Хто їсть кашу гарбузову,...».
3) Читання вірша учнями.
— Що можна сказати про користь овочів?
— Якими ви уявили овочі за описом поета? А якими їх зобразив художник?
4) Читання вірша за особами.
— Розподіліть ролі й прочитайте вірш за особами.
— Голосом передайте вдачу і настрій кожної дійової особи.
— Розпитайте у дідуся чи бабусі, що вони знають про цілющі властивості овочів.
Словничок
Канапка — невеличкий бутерброд.
2. Робота над скоромовкою
Кавун кавуну через пліт,
Передав від кавуна привіт.
А. Камінчук
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які твори прочитали на уроці?
— Чи можна певний овоч уважати головним?
— Чому овочі вважають корисними?