ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД
Урок 112. ДЕ ЖИВЕ ХМАРА? О. КРОТЮК «НАША ХМАРА». В. ФЕДОРЕНКО «ЖАЛІСЛИВА ХМАРА»
Мета: формувати в учнів уміння правильно і свідомо читати текст; удосконалювати техніку читання; розвивати мовлення, мислення, фантазію учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Бабин біб розцвів у дощ, буде бабі біб у борщ.
2) Робота над чистомовкою.
Вітерець у лісі — ш-ш-ш,
Повзе вуж у траві — с-с-с,
Прилетів жук — ж-ж-ж,
Заспівав комарик — з-з-з,
Чайник пару випускає — к-к-к.
2. Читання оповідання С. Шаповалова «Коли скрипалять стрибунці»
3. Робота над загадкою
• Летить орлиця по синьому небу,
Крила розкрила, сонце закрила. (Хмара)
III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ» (с. 86-88)
1. Опрацювання оповідання О. Кротюк «Наша хмара»
1) Метод «Передбачення».
Робота в групах
За допомогою слів передбачте, про що розповідатиметься у творі.
Затягнеться небо
повзе
поливає
город
тягнеться листя буряків
подякувати хмарі
2) Заслуховування складених розповідей.
— Прочитайте заголовок.
— Як ви вважаєте, чому оповідання так назвали?
3) Читання оповідання вчителем і співставлення зі складеними учнями.
4) Вибіркове читання.
— Де живе хмара? Прочитайте, як вона з’являється.
— Прочитайте, як падають краплі дощу.
— За що автор дякує хмарі?
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки «Читай і збагачуй свої знання і вміння» (с. 87)
1) Читання слів у стовпчиках.
— Читайте швидко, вимовляйте чітко!
• Читання слів з наголосом на першому складі.
• Читання «ланцюжком».
• Читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.
• Читання слів — назв предметів, ознак, дій предметів.
2) Робота в парах.
— Складіть загадку і відгадайте її.
• Синіми стежинами поволі пливуть, у сивих торбинках нам воду несуть.
3) Робота над загадкою-акровіршем.
— Прочитайте загадку.
— Чи вдалося вам відгадати загадку? Якщо ні, то прочитайте перші букви кожного рядка.
3. Опрацювання сторінки «Читай і світ пізнавай» (с. 88)
1) Опрацювання вірша В. Федоренко «Жаліслива хмара».
— Чому вірш має таку назву?
— Хто просив у хмарки дощику?
— Прочитайте, як чапля просила дощику.
— Чому жабка благала дощику?
2) Робота за малюнком.
— Кого зобразив художник? Прочитайте відповідні рядки вірша. Складіть свої речення.
3) Робота над загадкою М. Лисича.
— Як названа хмара?
— Які слова про хмару вжиті як про живу істоту?
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які твори прочитали на уроці?
— Що нового з них дізналися?