ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД
Урок 100. МОЯ РОДИНА. Д. ЧЕРЕДНИЧЕНКО «РОДОВІДНЕ ДЕРЕВО». В. ОСЄЄВА «СІМ'Я У НАС ОДНА». І. НІКІТЧЕНКО «ТЕПЛІ СЛОВА»
Мета: вдосконалювати читацькі навички учнів; вчити усвідомлювати зміст прочитаного тексту; розвивати мовлення, мислення; виховути любов і повагу до членів своєї родини.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Росте липа біля Пилипа.
2) Робота над чистомовкою.
Ав-ав-ав — не лови ґав.
Ва-ва-ва — книжка нова.
Ву-ву-ву — вип’ємо каву.
Ув-ув-ув — новину почув.
Ві-ві-ві — здивувались паві.
Ів-ів-ів — льон зацвів.
Во-во-во — намальовано криво.
Ов-ов-ов — накололи дров.
Ив-ив-ив — я квіти полив.
Ви-ви-ви — чорні брови.
2. Читання текстів А. Костецького «Квіткові сни», Є. Горєвої «Кольоровий віршик»
III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ» (с. 40-42)
1. Опрацювання оповідання Д. Чередниченка «Родовідне дерево»
1) Читання тексту вчителем.
— Як ви розумієте назву оповідання?
2) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
— Як хлопчик кликав свого дідуся? А ви як кличете?
— Чи знав хлопчик, як звати його бабусю? А ви знаєте?
3) Вибіркове читання.
— Прочитайте рядки про родовідне дерево.
— З кого складається рід?
— Як дід Петро називає людей, які не знають свого роду?
— Що вам відомо про свій рід?
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки «Читай і збагачуй свої знання і вміння» (с. 41)
1) Читання стовпчиків слів.
— Читайте швидко, вимовляйте чітко!
рід | сім’я | тато | мама |
рідня | сімейка | таточко | матуся |
родина | сімеєчка | татусик | матусенька |
• Читання односкладових, двоскладових, трискладових слів.
• Читання слів з наголосом на другому складі.
• Читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.
• Читання слів-родичів.
— А як ви називаєте маму, тата?
— Запам’ятайте ці слова й користуйтеся ними щодня.
2) Опрацювання оповідання В. Осєєвої «Сім'я у нас одна».
— Як Левко допомагав мамі?
— Що сказав тато у неділю за обідом?
— Чому почервонів Левко?
— Як ви розумієте зміст виділених речень?
— Як ви вважаєте, що буде далі? Придумайте кінцівку оповідання.
— Розкажіть, як ви допомагаєте вдома.
3. Опрацювання сторінки «Читай і світ пізнавай» (с. 42)
1) Читання стовпчиків слів.
— Прочитайте слова вголос спочатку повільно, а потім — швидко. Поясніть значення слів.
син | дочка | сестричка | братик |
синок | донька | сеструня | братусик |
синочок | донечка | сестронька | братичок |
— Складіть речення з цими словами. Як називають вас мама з татом?
2) Читання оповідання І. Нікітченко «Теплі слова».
— Прочитайте назву оповідання. Як ви вважаєте, про які слова йтиметься у тексті?
— Розкажіть, як мама називала свого синочка.
— Чи таких слів чекала мама від свого сина?
— Як ви називаєте свою маму? Які теплі слова промовляєте до неї?
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які твори читали на уроці?
— Чого вони вас навчають?