БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)
Урок 54. ЗВУК [ч], ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОЮ Чч («че»). ЧИТАННЯ СКЛАДІВ, СЛІВ. ЗВУКОВИЙ АНАЛІЗ СЛІВ. СЛОВНИКОВО-ЛОГІЧНІ ВПРАВИ. «ЗАКЛИКАНОЧКА». СКОРОМОВКА
Мета: ознайомити учнів з буквою Чч, її алфавітною назвою та звуковим значенням; формувати в дітей правильне артикулювання звука [ч]; розвивати навички читання, зв'язне мовлення; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПІДГОТОВКА ДО ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВОЮ БУКВОЮ
1. Робота над загадками
• У шпаринку влазить, в дім,
Двері відчиня хвостом своїм. (Ключ)
— Назвіть звуки в слові ключ.
— Який останній звук у цьому слові? Як утворюється цей звук? (Губи трохи витягнуті вперед, кінчик язика міцно притиснутий до піднебіння над верхніми губами, різким коротким подихом повітря виштовхуємо звук [ч] без голосу. Звук [ч] в українській мові завжди твердий. Тому в жодному разі не можна під час його вимовляння піднімати середню частину язика до твердого піднебіння.)
• Тварина ця усім відома,
Не розлучається із домом,
Гуляє, їсть і спить в хатині,
Бо ця хатиночка — на спині. (Черепаха)
• На ставочку кораблі Не великі, а малі.
Як впіймати рибку треба —
Хвостики здіймають в небо,
І стирчать собі такі,
Мов великі поплавки. (Качка)
— Виконайте звуковий аналіз слів черепаха і качка.
2. Гра «Знайди місце звука [ч]»
Чоловік, синичка, сонечко, часник, бочка, задача, чубчик, дівчинка, м’яч, качка, чайник.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БУКВОЮ Чч
— Звук [ч] на письмі позначається буквою «че».
Аналіз будови. Порівняння малої і великої букв. Визначення місця букви в кишеньковій азбуці.
— На що схожа буква «че»?
Буква «Ч» —
Немов стілець,
Догори лиш ніжки.
Навіть з цифрою чотири
Буква схожа трішки.
В. Гринько
Гра «Упіймай слова зі звуком [ч]»
Чубата чапля чваньковита
Через болото йде одна.
Чомусь з журавликом дружити
Не хоче капелька чудна.
Н. Забіла
Фізкультхвилинка
IV. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (С. 88-89)
1. Звуковий аналіз слів чашка, часник, печиво з опорою на схеми, подані в підручнику
2. Читання прямих і обернених складів у будиночку
3. Читання пар слів
Річка — річечка, качка — качечка, чабан — чабани.
— Яка спільна частина в кожній парі цих слів?
— Який зв’язок між словами овечки і вівчарі? (Вівчарі доглядають овечок.)
4. Розучування скоромовки «чечір-вечір...»
— Де спить котик? Який він?
5. Читання колонок слів (с. 89)
— Прочитайте слова зі спільною частиною -ечко; -очка.
6. Читання «Закликаночки»
— З яким проханням звертаються діти до сонечка?
— Які слова у «Закликаночці» римуються? (Сонечко — віконечко, квіточки — діточки)
7. Робота над скоромовкою «у голубки-горлички...»
1) Розучування скоромовки.
2) Промовляння скоромовки повільно і тихо, голосно і швидко, здивовано.
3) Гра «Читає Незнайко».
Учитель читає текст скоромовки, змінюючи окремі слова. Учні хором виправляють «помилки».
У голубки — горлечко (горлички)
Буркотливе (туркотливе) горлечко.
Горлечко (горличка) туркоче,
Горличка регоче (воркоче).
8. Робота з анаграмами
Ручка — качур, силач — числа.
9. Опрацювання речення, поданого рукописним шрифтом
Кучер — візник.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку букву вивчили на сьогоднішньому уроці?
— Який звук вона позначає?
— Як вимовляється цей звук в українській мові?
— Які скоромовки запам’ятали? Розкажіть ту, яка найбільше сподобалася.