Білий лелека поширений у багатьох країнах світу. Він мешкає в Європі, у Північній, Малій і Середній Азії, на Далекому Сході та в Японії. Лелека є перелітним птахом, зимує він у Південній Африці та Південній Азії.
Орнітологи дослідили, що на території сучасної України білий лелека з’явився порівняно недавно – уXVI-XVII столітті. Однак цей птах, який на крилах приносить у наші краї весну, став живим символом України. Спочат-ку прилітає самець, облюбовує місце та оберігає його, щоб ніхто інший не зайняв старого гнізда, а вже згодом повертається і господиня. З давніх-давен ці птахи були близькими сусідами людини, гніздилися біля людей. Лелека вважається священним птахом, який дарує щастя і є охоронцем роду. Там, де зводилося житло, неодмінно оселявся лелека.
Люди ставилися до цих птахів з великою шаною. „Якщо в хаті звив гніз-до лелека, – казали в давнину, – то в родині має бути лад!” Згідно з повір’ям, хто руйнує пташине гніздо, той неодмінно накличе лихо; в таких випадках казали : зруйнуєш лелече гніздо – згорить хата. І сьогодні власник обійстя, де гніздяться лелеки, вважається шанованим у селі чоловіком.
У народі ніколи не називали птахів і звірів людськими іменами. Однак до лелек зверталися, як до людей :” Антоне, коли тепло буде?” чи „Іване, прине-си тепло!” Жоден птах в Україні не має такої кількості місцевих назв, як бі-лий лелека. Його називають чорногузом, буслом, гайстером, жабоїдом, коко-стриком, буськом...
Така шана породила легенду. У давнину Перун відправив людину на зем-лю, дав їй лантуха і наказав занести його далеко в ліс. Поставив Перун одну умову – не заглядати в мішок. Та надто вже цікавою була людина. Зупинився чоловік на півдорозі, розв’язав мішок, а звідти повистрибували жаби, вужі, миші і змії та й розповзлися довкола. Розгнівався Перун :”Я перетворю тебе на птаха. І будеш ти ним доти, доки не повизбируєш гаддя, яке випустив на волю.” Отак, начебто, людина в подобі бусла досі ходить по болотах, вилов-люючи гаддя.
Не перелічити легенд і казок, віршів і пісень, у яких наш народ висловлю-вав любов та повагу до білого лелеки, обравши його своїм животворним символом-оберегом.
Петров Олександр
Украинская Баннерная Сеть