Розробки уроків - Українська література 8 клас - 2016 рік

УРОК № 64 Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Дитячі проблеми в дорослому житті, передані засобами гумору

Тема. Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Дитячі проблеми в дорослому житті, передані засобами гумору

Мета: продовжити ознайомлення із сюжетом гумористичного твору, повторити відомості про види комічного та засоби його художнього втілення; розвивати образне та критичне мислення, творчу уяву, навички виразного читання гумористичних творів, переказування гумористичних ситуацій, уміння висловлювати свої враження та думки; виховувати культуру спілкування, почуття гумору, прагнення до щирості почуттів.

Теорія літератури: комічне, гумор, сатира, іронія, художні образи, художні засоби.

Обладнання: портрет письменника, видання твору.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

ü  Перевірка домашнього завдання.

Переказ, коментування ключових епізодів ІІI умовної частини твору В. Чемериса «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання», висловлення своїх почуттів та вражень.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü  Вступне слово вчителя.

Твій вогник творчий не згасити.

Чемерисе, Чемерисе, гей!

Не можеш й місяця прожити

Без нових романів, повістей...

(Олесь Жолдак)

Він був і є, як гумор, молодим,

А молодих, як сміху, наплодив.

Він їх творив — не з власного ребра,

А з гострого, веселого пера.

Бо е закон: ніколи Чемерис

Без усміху й не спав і... не журивсь.

(Михайло Чхан)

В Валентина Чемериса

Є така чудова риса:

Має ліру як мортиру —

Чеше прозу і сатиру.

(Анатолій Камінчик)

Так відгукуються про В. Чемериса його колеги по перу. І з ними не можна не погодитися, особливо читаючи іскрометний твір «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання».

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

ü  Виразне читання IV умовної частини твору В. Чемериса «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання».

(Розділи: Народні прислів’я про кохання. Турецький охотник. «Вітька + Галя». Гарячий пісок — ліки універсальні.)

ü  Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.

ü  Евристична бесіда, виконання завдань.

— Яких висновків дійшов Федько, спостерігаючи за розвитком стосунків Вітьки з Галею, і чим це підкріпив теоретично та практично? (Дібрав прислів’я про кохання та одруження; вирішив, що Вітька повинен якщо не одружитися з Галею, то хоча б заручитися, посвататися.)

— Розкажіть про обряд сватання, який провів Федько, та що з того вийшло.

— Як Федько вирішив залишити слід в історії від Вітьчиного кохання до Галі?

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

ü  Проблемне завдання.

Письменник В. Чемерис мріє про те, «щоб слід свій лишити на чорній землі під ясним сонцем». Висловіть своє судження про те, настільки письменникові вдалося й настільки цей слід вагомий.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Знати зміст усього твору, уміти переказувати, коментувати ключові епізоди, висловлювати власні міркування про прочитане.

2. Підготуватися до бесіди з позакласного читання.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

ü Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Найбільш кумедним мені здалося у цьому творі те, ..., а естетичне задоволення я отримав (отримала) від...