Розробки уроків - Українська література 8 клас - 2016 рік

УРОК № 63 Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання»

Тема. Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Гумористична повість про життя й пригоди школярів із села Великі Чаплі: дружбу і перше кохання, вірність і перший поцілунок, дуель і перше побачення

Мета: продовжити ознайомлення із сюжетом гумористичного твору В. Чемериса, навчити розрізняти види комічного та засоби його художнього втілення; розвивати образне та критичне мислення, творчу уяву, навички виразного читання гумористичних творів, переказування гумористичних ситуацій, уміння висловлювати свої враження та думки; виховувати культуру спілкування, почуття гумору, прагнення до щирості почуттів.

Теорія літератури: комічне, гумор, сатира, іронія, художні образи, художні засоби.

Обладнання: портрет письменника, видання твору.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

ü  Перевірка домашнього завдання.

1. Переказ, коментування ключових епізодів II умовної частини твору В. Чемериса «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання».

2. Дискусійні питання.

— Як ви думаєте, які почуття в Галі Козачок до Вітьки?

— Що підкреслює автор, обираючи героям прізвища Козачок, Горобець, Котигорошко?

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü  Вступне слово вчителя.

«Справжнє втілення українських рис — Валентин Чемерис»,— ці слова належать Петру Осадчуку. Короткий, але дуже влучний вислів, у якому прочитуються всі найкращі риси українського народу — його працелюбність, поетичне світобачення, патріотизм, невичерпний оптимізм. Як казав Остап Вишня: «Якось-то воно буде!» А ми продовжуємо насолоджуватися неперевершеним гумором автора твору «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання».

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

ü  Виразне читання III умовної частини твору В. Чемериса «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання»

(Частина друга. «Голуба куниця». Розділи «Чаплівський цирульник», «Трагедія Федька Котигорошка», «Скільки буде двічі по два?», «Казбек», «І везе ж ото людям!», «Ой співали цвіркуни, заливалися...», «Коли з клітки вискакує лев», «Дарунок».)

ü  Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.

ü  Евристична бесіда, виконання завдань.

    — Хто такий цирульник?

    — Які засоби комічного вживає автор для опису «побутової революції» у селі Великі Чаплі?

    — Як проходила й чим закінчилася стрижка Вітьки Горобця в діда Левонтія?

    —  Як Федько добував для друга гроші, щоб той повів дівчину в кіно?

    — Як міліціонер Грицько Причепа загладив провину свого коня?

    — Про що мріяв Вітька, очікуючи Галю на побачення? Як його мрія ледь не здійснилася й чим трохи зіпсувала побачення? (Історія з левом.)

    — Чому Галя запитала Вітьку, скільки буде двічі по два?

    — Для чого Вітька запалив при Галі цигарку й до чого це призвело?

    — Що зіпсувало ефект від кінокартини, яку дивилися Вітька з Галею та їхні односельці? (Будильник у Вітьчиній кишені.), а потім перший поцілунок?

    — Розкажіть по пригоду Федька з подарунком для Галі, сливами та комірником Сидором Гускою.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

ü  Завдання аналітичного характеру.

Назвіть прикмети часу, у якому живуть герої твору В. Чемериса. (Колгоспи, ціни, побут селян та ін.)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знати зміст, переказувати, коментувати ключові епізоди III умовної частини твору В. Чемериса «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання», уміти характеризувати героїв, виділяти засоби комічного та визначати їхню роль, висловлювати свої міркування про прочитане.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

ü Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— До вічних проблем, які піднімає автор у творі «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання», належать...