Урок № 34. ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ
Мета:
• навчальна: систематизувати й узагальнити вивчений протягом семестру навчальний матеріал, який стосується знань про життєвий і творчий шлях письменників, зміст їхніх творів, понять із теорії літератури;
• розвивальна: розвивати культуру зв'язного мовлення, логічне мислення, формувати вміння обстоювати власну думку;
• виховна: виховувати любов до книги, пошану до культури українців, відповідальність за власні успіхи.
Обладнання: підручник, портрети митців, чию творчість вивчали упродовж семестру.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Вікторина «Назви письменника»
Методичний коментар. Учитель по черзі демонструє школярам портрети майстрів художнього слова. Діти повинні назвати ім’я письменника, а також пригадати факти з його біографії.
Вікторина «Пригадай, із якого це твору»
1. А скільки звуків жило на станції вночі! Брязкали сталевими тарелями вагонні буфери, перегукувалися дударі-стрілочники, сюрчали у свої сюрчки й вимахували ліхтарями зчіплювачі вагонів, видзвонювали молоточками по колесах обходчики поїздів, і мовби десь угорі над станцією постійно, одним голосом дзуремів шахтний вентилятор. У бараку завжди стояв дух шпал, штибу, котельної пари і полину, що ріс попід вікнами. («Климко») 2. Йому було нелегко вирішити це питання. Почуття було таке, ніби в грудях забилося раптом двоє сердець,— в одному заскімлила жалість до цих нещасних мучеників, а в другому — твердо, мов камінець, замуляло почуття обов’язку. Невільників усюди багато — всіх не викупиш. А що скаже Сірко, коли довідається, що кошти витрачено не за призначенням, а на якихось чужих немічних людей? («Таємний посол») 3. Дивився-дивився я з вікна, як раюють інші, та й, вибравши слушну хвилину, тихцем шатнувся у сіни, вихопив з-під жорен ночовки, заарканив їх мотузочком і босоніж пометлявся до дітвори. («Гуси-лебеді летять...») 4. Слухайте ж, дівчата. Полюбила чорнобрива Козака дівчина. Полюбила — не спинила, Пішов та й загинув. («Тополя») 5. Вже третій день тривали лови. Багато оленів-рогачів і чорногривих турів лягло головами від стріл і ратищ боярських. Над шумним гірським потоком, на зеленій поляні серед ліса стояли шатри ловців, курилися раз у раз величезні огнища, де висіли на гаках кітли, оберталися рожни, де варилось і пеклось м’ясиво вбитої дичини для гостей. Нинішній, останній день ловів мав бути посвячений самому головному, та заразом і найбільше небезпечному ділу — ловам на медведів. («Захар Беркут»)
«Доведи свої знання»
Методичний коментар. Учитель заздалегідь готує скриньку, у яку вкладає назви всіх вивчених творів. Учні по черзі витягають назви зі скриньки. Вони повинні зробити аналіз художнього твору за такою схемою: 1. Рід літератури, до якого належить твір. 2. Жанр твору. 3. Автор твору. 4. Тема твору. 5. Ідея. 6. Головні герої.
Гра «Хто швидше завершить речення»
1. Фольклор — це... 2. Історичною повістю називають такий жанр... 3. Особливостями історико-пригодницького роману є... 4. Балада — це... 5. До основних ознак балади належать такі...
Конкурс читців
Учні повинні продекламатувати будь-який із вивчених творів. поєднання
Художній засіб | Його визначення |
Забриніли, як скрипка | Інверсія |
Глибоока жінка | Повтор |
Кіт наплакав | Метафора |
Дрібонькі хвилі горять | Пестливі слова |
Ой біжи, біжи досадо | Фразеологізм |
Кониченько вороненький | Епітет |
Дивилося й не могло на себе надивитись небо | Порівняння |
Знавці поезії
Відгадайте, з якого ліричного твору ці рядки, хто є його автором.
1. «А попереду Дорошенко Веде своє військо, Веде Запорізьке Хорошенько!» (Суспільно-побутова козацька пісня «Ой на горі та й женці жнуть»).
2. «Ой ночують чумаченьки
В чистім степу при долині,
Розпустили сірі воли пасти
При зеленій муравині».
(«Ой у степу криниченька»,
суспільно-побутова чумацька пісня).
3. «По діброві вітер виє,
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого долу».
(Т. Шевченко. «Тополя»)
4.«І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом».
(Т. Шевченко. «Заповіт»)
5. «Чи то так сонечко сіяло,
Чи так мені чого було?
Мені так любо, любо стало,
Неначе в Бога.».
(Т. Шевченко. «Мені тринадцятий минало»)
Бесіда з учнями
♦ Який прозовий твір вам найбільше сподобався? Чому?
♦ Який поетичний твір вам найбільше припав до душі? Як ви гадаєте, чому?
♦ Чим цікаві історичні романи? Чому важливо їх вивчати?
V. ПІДСУМОК УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Підготуватися до контрольної роботи.