КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ (продовження)
Лірика (продовження)
Урок 55. ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РОЗДІЛОМ «КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ»
Мета: повторити та узагальнити вивчений матеріал з розділу «Краса світу в художньому творі»; активізувати словниковий запас; вдосконалювати навички швидкого, виразного свідомого читання; розвивати вміння висловлювати власну думку; виховувати інтерес до читання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Промовляння скоромовки з диригуванням у такт мовлення (вказівний палець правої руки рухається вгору-вниз; рух — слово)
Тато тут, тато там, Мама, мама тут і там.
Тато, тато тут і там. Тато тут, мама там,
Мама тут, мама там, Тато, мама тут і там.
2. Артикуляційна гімнастика
• «Грибочок».
Посміхнутися; поцокати язичком, ніби їдеш на конячці; присмоктатися широким язиком до піднебіння.
• «Кицька».
Губи в посмішці, рот відкритий; кінчик язика упирається в нижні зуби; вигнути язик гіркою, упираючись кінчиком язика в нижні зуби.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання вірша Степана Жупанина «Ходімо в поле, сину».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми завершуємо вивчати розділ. Пригадайте його назву.
— Розгорніть зміст підручника. Знайдіть вивчений розділ.
— Яким твором починається розділ?
— Яким завершується?
— Назвіть свій улюблений твір. Чим він вам сподобався?
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Чи уважний ти читач?»
Тестування
1. Ким були батьки Т. Г. Шевченка?
а) Робітниками; б) кріпаками; в) козаками.
2. Яку ріку найбільше любив Т. Г. Шевченко?
а) Дніпро; б) Десну; в) Дністер.
3. Хто був єдиним учителем у Лесі Українки в дитинстві?
а) Мати; б) батько; в) гувернантка.
4. З ким Ліна Костенко порівнює у своєму вірші зорі?
а) Із світлячками; в) з морськими зірками.
б) з їжаками;
5. Чим хлопчик перебив гілочку яблуні?
а) Палицею; б) батогом; в) каменем.
6. Скільки казок побачив Дмитро Павличко в пшеничному колоску?
а) Більше тисячі; б) більше ста; в) більше десяти.
Відповіді: 1б; 2а; 3а; 4б; 5в; 6б.
2. Гра «Утвори пару»
— З’єднайте назву твору з його автором.
«Реве та стогне Дніпр широкий...» | Леся Українка |
«Сипле, сипле, сипле сніг...» | Дмитро Павличко |
«Вже сонечко в море сіда...» | Ліна Костенко |
«Красива осінь вишиває клени...» | Іван Франко |
«Плесо» | Тарас Шевченко |
3. Фізкультхвилинка
4. Гра «Пригадай твір і його автора»
• Ще уважніше подивився хлопчик навколо. Яскраво сяяло сонечко, високо в синьому небі літали птахи, до самого обрію пливли зелені хвилі лісу. (Василь Сухомлинський. Краса, натхнення, радість і таємниця)
• Полудень.
Поле широке, безлюдне,
Довкола для ока й для вуха
Ні духу! (Іван Франко. Полудень)
• Пливе білий човник, хвилечка колише,
Хвилечка гойдає;
Пливе білий човник,
вітер ледве дише,
Ледве повіває. (Леся Українка. Пливе білий човник, хвилечка колише...)
• Там я ходила і все вислухала,
що говорила вона,—
та невеселая дума
чулася в гомоні того «зеленого шума»! (Леся Українка. Сосна)
• Задощило. Захлюпало. Серпень випустив серп.
Цвіркуни й перепілочки припинили концерт. (Ліна Костенко. Осінь, ось вона, осінь)
• На скрипці грала під хатою,
Але не просила їди,
Бо стала сама багатою —
Минулися холоди. (Дмитро Павличко. Синиця)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи все вдалося виконати на сьогоднішньому уроці?
— Які завдання були найбільш цікавими?
— Під час виконання яких завдань виникали труднощі?
— Що вам найбільше запам’яталося?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Відповідати на запитання рубрики «Повтори і пригадай» (с. 62).