КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ (продовження)
Лірика (продовження)
Урок 54. ХОДІМО В ПОЛЕ, СИНУ (Степан Жупанин)
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; поглиблювати та розширювати образні уявлення, що виникають в учнів під час читання поезії; розвивати зв'язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати бережливе ставлення до хліба, повагу до праці хлібороба.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
На машині у гараж
Заїзджає батько наш.
Для машини це як дім,
Тепло й затишно у нім.
2. Артикуляційна розминка
• «Лопаточка».
Широкий язик висунути, розслабити, покласти на нижню губу. Слідкувати, щоб язик не тремтів. Утримувати протягом 10-15 с.
• «Неслухняний язичок».
Широкий язик покласти на нижню губу та промовляти «пя-пя-пя».
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання вірша Івана Драча «Етюд про хліб».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Ми живемо в Україні, де в степу із краю в край
На добро усій країні визріває урожай.
Де пшениця достигає колосиста, золота,
Де, неначе море, грають і шумлять густі жита.
Усе прекрасне на Землі бере початок з колоска,
Що променіє на стеблі, немов душа трудівника.
— Хліб! Яке щире і тепле почуття поваги викликає це слово у серці кожної людини! Сьогодні ми продовжимо розмову про те, який шлях долає хліб із поля до столу.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Передбачення»
— Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.
«Ходімо в поле, сину».
«Ходімо в поле, сину»!
— Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, який має такий заголовок?
2. Словникова робота
Читання тлумачень слів: вруни, леліяти, гожий, сльота у підручнику (с 61).
3. Виразне читання вірша вчителем (с. 61)
— Чи справдилися ваші передбачення?
— Які почуття викликав у вас вірш?
— Які картини ви уявляли, слухаючи його?
4. Фізкультхвилинка
5. Робота в парах
Підготовка до виразного читання вірша
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— Які слова виділите голосом під час читання?
6. Виразне читання вірша учнями
7. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Куди батько запрошує сина?
— Що він хоче показати синові навесні?
— Що поет говорить про землю?
— Як вона допомагає хлібові вирости?
— Які почуття автора передають слова «...краси такої ти не бачив досі»?
— До чого поет закликає сина?
— Яка тема цього вірша?
— Чого прагне батько?
8. Гра «Добери риму»
В рунах — ... (юна). Сльоту — ... (поту).
Колоссі — ... (досі). На землі — ... (на столі).
9. Гра «Диктор телебачення»
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
10. Робота за ілюстрацією
— Розгляньте ілюстрацію до вірша.
— Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
— Які рядки твору проілюстрував художник?
— Які відчуття викликає ілюстрація?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Бережіть хліб, поважайте працю людей. Не викидайте його. І пам’ятайте, що хліб — усьому голова.
Їж друже хліб, і не кидай додолу,
А підніми, коли не там лежить,
А коли сідаєш, друже, ти до столу,
То пам’ятай, що хліб — то означає жить.
Шануймо хліб насущний наш, людино,
І в нинішній, і у прийдешній день,
Щоб з колоска не випала зернина,
Нехай зі столу й крихта не впаде.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ