КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ (продовження)
Лірика (продовження)
Урок 52. ДМИТРО ПАВЛИЧКО. ЗЕРНИНА
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Дмитра Павличка; опрацювати його вірш «Зернина»; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити виділяти у вірші головну думку, інтонацією передавати настрій твору; розвивати зв'язне мовлення учнів, образну уяву; виховувати шанобливе ставлення до хліба.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Художник малює худобу і хату,
За це він отрима хвалу і зарплату.
2. Артикуляційна вправа «Коник»
Я на конику скачу:
— Цок-цок-цок!
Хочеш, тебе підвезу?
— Цок-цок-цок!
З вітерцем мій коник мчиться:
— Цок-цок-цок!
Дзвінко стукають копитця:
— Цок-цок-цок!
В’ється коникова грива:
— Цок-цок-цок!
Ой, який же я щасливий!
— Цок-цок-цок!
(Присмоктати язик до піднебіння, клацати язиком. Клацати повільно, сильно, тягнучи під’язичну вуздечку. Виконати 10-15 разів.)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «У художньому музеї»
Учні презентують свої малюнки, виразно зачитують проілюстровані рядки.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
• З поля зжинають,
У млині перетирають,
В печі гублять,
Клянуться, що люблять. (Хліб)
— А початок хліба — маленька зернинка.
Зернятко нагадує дитину в сповитку, немовлятко.
Це іскринка життя, джерельце життя у згорточку.
— Сьогодні ми ознайомимося з віршем Дмитра Павличка «Зернина».
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша вчителем (с. 59)
— Про що йдеться у вірші?
— Що ви уявляли, слухаючи його?
2. Словникова робота
Читання колонок слів «буксиром» у парах
Опісля | решето |
осяяно | обів’ють |
півжмені | схований |
пшеничній | довжелезні |
Решето — господарська річ у вигляді дерев’яного обода з натягнутою з одного боку сіткою для просіювання чого-небудь.
3. Фізкультхвилинка
4. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— Які слова виділите голосом під час читання?
5. Виразне читання вірша учнями
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Що сховано у пшеничній зернині?
— Що автор говорить про колоски?
— Що з них виростає?
— Якими словами автор підкреслює нескінченність життя?
— Які почуття автора передають слова «...і все те, що є і що буде опісля, в зернині було і з зернини зроста»?
7. Гра «Добери риму»
Ка ок — ... (колосок).
Зерна — ... (земна).
Зерен — ... (зелен).
Мішки — ... (колоски).
Пісня — .... (опісля).
Моста — ... (зроста).
8. Робота за ілюстрацією
— Розгляньте ілюстрацію до вірша.
— Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
— Які рядки твору проілюстрував художник?
— Які відчуття викликає ілюстрація?
9. Цікаво знати!
Учені-археологи стверджують, що першою хлібною рослиною слід уважати не сучасні злаки — жито та пшеницю, а дуб. Так при розкопках трипільських поселень (найдавнішої цивілізації на території сучасної України) знайшли висушені і розтерті в борошно плоди дуба, з яких пекли хліб понад 7 тисяч років тому. Минуло багато тисячоліть з того часу, як люди почали культивувати сучасні злаки. У глибині тисячоліть загубився той день, коли людина вперше розтерла зерно, змішала його з водою і на розпеченому камені вперше спекла хліб. Коли це було? На це запитання відповісти складно. Людська пам’ять не зберегла ні дня, ні року, коли сталася ця знаменна подія...
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який твір вивчали на сьогоднішньому уроці?
— Хто автор цього твору?
— Яка тема вірша?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 59).