КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ (продовження)
Лірика (продовження)
Урок 51. ДМИТРО ПАВЛИЧКО. ЯБЛУКО
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Дмитра Павличка; ознайомити з його віршем «Яблуко»; вчити розкривати основну думку твору; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гриць малює олівцем
Гусеницю з горобцем.
2. Артикуляційна вправа «Чашечка»
Чашку чарівну я можу зробити,
З глини її не потрібно ліпити.
Вгору широкий язик підіймаю,
Старанно в нього краї загинаю.
Соком наповню її чи водою —
Чашка чарівна завжди зі мною.
(Рот широко відкрити. Широкий язик підняти вгору. Потягнутися до верхніх зубів, але не торкатися їх. Утримувати язик у такому положенні протягом 10-15 секунд.)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання вірша Дмитра Павличка «Синиця».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— З творчістю якого поета ми ознайомилися на попередніх уроках?
— Які почуття, переживання поет передає у своїх віршах?
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Відгадай загадку»
• Народжується з квітки,
Його всі люблять дітки,
Заліза в нім багато,
Рум’яне і хрустке.
Відповідайте швидко,
То що ж воно таке? (Яблуко)
2. Гра «Передбачення»
— Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, який має такий заголовок?
— Промовте заголовок:
• із захопленням;
• з радістю;
• зі здивуванням.
3. Виразне читання вірша вчителем (с. 58)
— Про що йдеться у вірші?
— Які почуття викликав у вас прослуханий твір?
— Що ви уявляли, слухаючи його?
4. Фізкультхвилинка
5. Словникова робота
Читання колонок слів «луною» за вчителем
Тихцем | щепа |
недотепа | засихає |
розплатився | камінцем |
зеленокрила | недостигли |
Щепа — прищеплене фруктове дерево.
— Доберіть синоніми до слів.
Недотепа — (дурень, нетяма).
Недостиглий — (недозрілий).
Розплатився — (віддячив).
6. Робота в парах
Читання вірша учнями в парах. Підготовка до виразного читання
— У якому темпі, з якою інтонацією читатимете вірш?
— Які рядки виділите голосом під час читання?
— Передайте інтонацією почуття, які володіли автором вірша.
— Яким настроєм пронизані рядки?
— Чи змінюється він?
7. Виразне читання вірша учнями
8. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Де висіло яблуко?
— Що вчинив герой вірша?
— Прочитайте рядки, у яких автор гірко шкодує за свій учинок.
— Знайдіть у тексті порівняння.
— Які образні вислови вживає автор у вірші?
— Як ви розумієте слова «...в душі горить, немов батіг совісті»?
9. Гра «Добери риму»
Висіло — ... (заболіло).
Перебив — ... (зробив).
Недотепа — ... (щепа).
Злом — ... (крилом).
Зеленокрила — ... (вродила).
Тихцем — ... (камінцем).
Галузь — ... (зосталось).
Батіг — ... (гріх).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
— Яка головна думка цього твору?
— Який висновок ви зробили для себе?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 58). Намалювати до нього ілюстрації.