X. ЛІТЕРАТУРНЕ КОЛО
УРОК 85 Ні, я жива, я вічно буду жити...
Матеріал уроку. Леся Українка «Хотіла б я піснею стати...», «Вже сонечко в море сіла...».
Мета. Викликати інтерес до проблематики творів поетеси; розвивати поетичні смаки; збагачувати мову дітей образними висловами; вчити аналізувати зміст віршів; на прикладі Лесі Українки виховувати в учнів працелюбність, відчуття художньою слова.
Обладнання. Портрет письменниці, ілюстрації до її поезій.
Хід уроку
- Організаційним момент.
- Мовна розминка.
- Прочитайте уривок із вірша Лесі Українки. Поясніть його.
(На шлях я вишила ранньою весною,
і тихий спів несмілий заспівала...)
- Гра «Так чи ні».
- Повне ім'я Лесі — Олеся? (Ні)
- Вона зростала у великій дружній родині? (Так)
- Вона знала 8 іноземних мов? (Ні)
- Леся писала лише вірші? (Ні)
- Леся найбільше товаришувала з братом Михайлом? (Так)
- Вона була відомою піаністкою? (Ні)
- Чи любила вона малювати? (Так)
- Вірш «Надія» присвячений мамі? (Ні)
- Леся навчалася вдома? (Так)
- Прожила письменниця 43 роки? (Ні)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Конкурс на найкращого читця вірша «Тішся, дитино, поки ще маленька».
— Виразне, вдумливе, красиве читання завжди справляє приємне враження, краше сприймається та запам’ятовується. Таке читання потребує дотримання відповідних інтонацій, пауз, темпу, логічних наголосів.
— Виберемо журі з учнів кожного ряду.
Учні, хто виявив бажання, читають вірші. Члени журі оголошують результати конкурсу. Учитель виставляє бали учасникам конкурсу.
- Пам’ятні місця.
ü Учні розказують та зачитують про пам’ятні місця, пов’язані з ім’ям Лесі Українки.
ü Музеї Лесі Українки в м. Новограді-Волинському, с. Колодяжному, м. Києві, м. Ялті.
ü Пам’ятники.
ü На грошовій одиниці номіналом 200 гривень.
ü Премія імені Лесі Українки.
- Вірші про море (читають учні).
Пливе білий човник, хвилечка колише,
хвилечка гойдає.
Пливе білий човник, вітер ледве дише,
ледве повіває...
Геть далеко в морі кораблі видніють.
Бачу здалеченька,
як виразно щогли тонкії чорніють
проти місяченька.
- Опрацювання вірша «Хотіла б я піснею стати».
- Читання вірша вчителем.
— Що таке пісня? Які бувають пісні? (Веселі, сумні, жартівливі, обрядові.)
— У чому їх призначення?
— Як пісня впливає на людину? (Пісня допомагає мріяти про радість, щастя, долати життєві труднощі.)
— Розкажіть про ставлення Лесі Українки до музики, пісні.
- Вибіркове читання
— Чому лірична героїня вірша Лесі Українки виявила бажання стати піснею? (Бажання стати піснею, яка б була відома в усьому світі.)
— Про яку ясну хвилину говорить поетеса?
— Які враження на вас справив цей твір?
— Чи можна цей вірш пов'язати із життям поетеси?
- Опрацювання вірша «Вже сонечко в море сіла».
- Відгадування загадок.
- Поле синє, вівці білі
на полі пасуться,
до берега несуться. (Море)
- Воно безкрає, синє,
і вітри його стережуть,
а кораблі красиві,
по водній гладі йдуть. (Море)
- Виразне читання вірша вчителем.
— Що поетеса описала у своєму вірші?
— Зверніть увагу, як у вірші змальовано захід сонця на морі.
— Знайдіть і прочитайте, що сказано у вірші про воду (прозора, глибока, немов оксамит, зеленіє), про хвилі, про дорогу, про край.
— З яким почуттям ви читатимете вірш?
— Знайдіть у тексті порівняння.
— З якою метою їх ужито?
- Опис моря.
— Опишіть море, використовуючи слова з вірша (хвилі прозорі, море глибоке, гучне).
— Чи бували ви на морі? Опишіть море, яке ви бачили.
- Пошукова робота.
— До поданих іменників доберіть прикметники з вірша.
промінь... (останній)
хвилі... (зелені)
сонечко... (ясне)
вода... (глибока, прозора)
туча... (темна)
дорога... (довга й широка)
море... (тихе)
іскри... (блискучі, червоні)
вогонь... (ясний)
край... (пінистий)
— З чим порівнює дорогу автор у вірші? (З мармуром.) Чому?
- Підсумок уроку.
У своїх творах Леся Українка закликає боротися за кращу долю, палко любити свій народ і батьківщину. Вона навчає нас, що треба бути працьовитими, відважними, сміливими й завзятими. «Сором хилитися, долі коритися», говорила Леся Українка.
Учні пояснюють, за що вони люблять і цінують життя.
— Що вас найбільше вразило із життя та творчості Лесі Українки?
— Тож вчіться терпінню, віри, любові й надії у Лесі Українки.
VII. Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати вірші та аналізувати їх. За бажанням, до цих віршів намалювати ілюстрації.
Підібрати інші вірші про море Лесі Українки (уривки) з циклу «Кримські спогади».