IX. ФАНТАСТИЧНІ МАНДРІВКИ У СВІТІ ЧУДЕС І В КОСМОСІ
УРОК 59 В новорічну ніч усе таке казкове...
Матеріал уроку. Моріс Метерлінк «Блакитний птах» (продовження).
Мета. Продовжити роботу над уривком п’єси «Блакитний птах». Удосконалювати навички читання в особах. Розвивати уяву і фантазію. Збагачувати словниковий запас, розвивати вміння висловлювати свої думки. Виховувати спостережливість, бажання бути щасливим і дарувати щастя іншим.
Обладнання. Корони з написами: «Фея», «Мітіль», «Тільтіль»; зелений капелюшок; картки для методу «Фантастичні гіпотези».
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація знань.
1. Літературний диктант за змістом прочитаного.
• Хто з дітей мав птаха? (Тільтіль.)
• Де знаходився той птах? (У клітці.)
• Чому Феї не підійшов птах? (Не достатньо блакитний.)
• Як називалася Фея? (Берилюна.)
• Кого нагадувала Фея дітям? (Сусідку.)
• Чого не було у дітей для подорожі? ( Черевиків.)
2. Бесіда на основі запитань.
— Чи прочитав хтось уривок п'єси у підручнику повністю?
— Чи хотілося б вам подивитись цю виставу у театрі?
— Чи зрозуміли ви, що символізує собою Синій Птах? (Людське щастя.)
— Чому саме синій? (Синій — колір життя: вода, де зародилося життя, чисте небо, голуба (синя) планета Земля.)
— Чому птах? (Думки про щось високе, бажане, але далеке і недосяжне. Птаха, як і щастя, неймовірно важко впіймати і ще важче втримати.)
3. Інсценізація І частини.
III. Мотивація навчальної діяльності.
— Сьогодні ми продовжимо працювати над п'єсою-казкою «Блакитний Птах», але спершу трохи пофантазуємо.
> Метод «Фантастичні гіпотези».
Вчитель готує 10 карток. На перших п’яти зображення предметів (наприклад: дзеркальце, двері, сопілка, свічка, ложка), на інших п’яти — дієслова (літати, малювати, співати, мріяти, говорити). Не дивлячись, діти витягують по одній карточці з кожної групи, поєднують їх. Учням пропонується придумати якнайбільше різних відповідей на питання: «Що було б, якби...?» («Що було б, якби сопілка почала мріяти?»...)
IV. Опрацювання II частини п’єси, яку визначив учитель.
1. Вправа «Читання з передбаченням».
ІІ частина закінчується словами Мітіль «І душу цукру теж».
Вчитель обирає дітей, які будуть читати текст в ролях, одягає їм на голови корони. (Тим, що прочитали уривок у підручнику повністю.)
2. Аналіз змісту.
— Де діти мають зустріти своїх померлих родичів? (У Країні Спомину.)
— Як Тільтіль і Мітіль бавилися у пиріжки?
— Чому Фея постійно говорила, що діти добре не бачать? (Бо люди не помічають багато чого навколо себе.)
— Що може засвітити згаслі очі? (Величезний Діамант.)
— Суть яких речей можна побачити за допомогою чудодійного Діаманта? (Душі Хліба, Вина, Перцю, Цукру...)
— Як ви думаєте, що ще зможуть побачити діти за допомогою цього Діаманта?
3. Словникова робота.
> Читання слів за вчителем «луною».
Якнайліпше, ліворуч, перехрестя, лепсько, недобачаєш, вродлива, бридка, рум'янощока, блідолиця, самородки, пасемця, снопи, віхті, завзяттям, ладне, чудодійний.
> Тлумачення незрозумілих слів.
4. Вправи на розвиток читацьких навичок.
> Вибіркове читання.
— Прочитайте епізод, який стосується ілюстрації на сторінці 112.
— Прочитайте слова Феї, коли вона сердиться.
— Прочитайте слова Феї, коли вона ще дужче дратується.
— Прочитайте слова Феї, які вона говорить з обуренням.
— Знайдіть слова Феї, де вона називає людей дивними.
— Прочитайте, як Тільтіль пояснює, що він добре бачить.
— Знайдіть слова Тільтіль, коли він захоплений, вражений.
— Прочитайте всі репліки Мітіль у цій частині.
5. Інсценізація II частини.
V. Підсумок уроку.
1. Вправа «Асоціативний ланцюжок».
Клас ділиться на дві команди (наприклад, хлопчики і дівчатка). Завдання: дібрати слова, які асоціюються зі словами «Синій Птах» і «Діамант».
Слова для довідки (можуть бути записані на дошці в хаотичному порядку): блискучий, яскравий, сяючий, чарівний, загадковий, всемогутній, великий, чудодійний, спокійний, радісний, ніжний, синій, казковий, мрійливий, фантастичний, щасливий, добрий...
— То яку роль ви віддаєте Синьому Птаху? Яке його призначення?
— А яку функцію має виконати Діамант?
2. Метод «Покажи пантомімою».
Вчитель пропонує учням зобразити пантомімою Фею, Мітіль, Тільтіль. Потім пропонує групі учнів зобразити епізод з п’єси (1-2 репліки), інші учні мають його впізнати і зачитати.
VI. Домашнє завдання.
Навчитися читати II частину п’єси за ролями, використовуючи ремарки автора. Підготувати п'ять запитань за змістом прочитаного.