IX. ФАНТАСТИЧНІ МАНДРІВКИ У СВІТІ ЧУДЕС І В КОСМОСІ
УРОК 58 Новорічні дива
Матеріал уроку. Моріс Метерлінк «Блакитний птах» (уривки з п'єси).
Мета. Ознайомити учнів з уривком п’єси «Блакитний птах». Дати уявлення про п'єсу і її структуру. Збагачувати словниковий запас учнів. Вчити учнів читати в особах, уявляти себе акторами театру. Розвивати бажання пізнавати таємниці речей і щастя. Виховувати загальнолюдські моральні цінності.
Обладнання. Книга «Блакитний птах»; «чарівна скринька».
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Представлення домашнього завдання.
> Вправа «Крісло автора».
Учні зачитують свої роздуми про те, як потрібно жити.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Вправа «Морський бій».
З В; ІҐ; 5А; 2Г; 5Г (Щастя)
2. Бесіда.
— Що таке щастя? (Почуття повного задоволення, успіх, удача...)
— Чи може бути одне щастя на всіх?
— Чи для кожного щастя є однакове?
— Чи можна знайти щастя?
— Чи воно десь живе?
— Чи існує окремо від людини?
3. Слово вчителя.
— Дати відповіді на ці запитання намагалося багато різних людей, в тому числі поети, письменники, філософи. Одним із них був бельгійський письменник Моріс Метерлінк. Сьогодні ми прочитаємо уривок з його п'єси-казки, яка вже понад півстоліття з великим успіхом йде на сценах театрів. Ця п’єса про те, як дівчинка Мітіль і хлопчик Тільтіль вирушили на пошуки Синього Птаха. Діти пережили багато небезпечних пригод, вони побували в палаці Ночі, у царстві Мертвих, у країні Майбутнього.
Що таке п’єса? (Це твір, призначений для показу на сцені. Структура п'єси включає в себе текст дійових осіб — діалоги, монологи й авторські ремарки — примітки, особливості інтер’єру, зовнішності персонажів.)
IV. Робота над темою уроку.
1. Вправа «Чарівна скринька».
(На столі стоїть маленька скринька з картками. З одного боку картки написане слово, а зі зворотного боку — тлумачення цього слова.)
Відкриймо скриньку і поглянемо, які скарби в ній лежать. Вам треба вибрати одну картку зі словом, яке буде зустрічатися в казці, і пояснити його значення. Якщо виникнуть труднощі, необхідно прочитати тлумачення цього слова на зворотному боці картки.
Хижа — невелика убога хата.
Клямка — пластинка з важільцем, якою зачиняють і відчиняють двері, хвіртку тощо.
Костур — груба палиця, часто із загнутим верхнім кінцем; ціпок.
Лепсько — хороше, гарно.
Ладний — спроможний.
Шляхетний — який відзначається витонченістю, досконалістю, елегантністю: вишуканий.
Дзигарі — годинник.
Вагадло — маятник.
Доокруж — навколо.
Трико — трикотажний театральний або спортивний костюм, який щільно облягає тіло.
Цинобра — сірчиста ртуть (нагадує колір крові).
Догори дригом протилежно тому, як повинно бути; догори ногами.
Гопки ставати — ставати на задні ноги (про тварин).
Линва товста дуже міцна мотузка з волокон або дроту; канат.
Дрантя — дуже старий, зношений і рваний одяг.
2. Вправа «Читання з передбаченням».
Вчитель розбиває текст на частини. Добирає запитання до кожної з них. Після кожної частини веде діалог з дітьми.
І частина закінчується словами Тільтіль: «У нас немає черевиків».
— Як ви думаєте, про що ця історія?
— Вмотивуйте свою думку.
— Які головні герої п’єси?
— Що шукала фея?
— Чому їй не підійшов птах Мітіль?
— Для кого фея шукала Блакитного Птаха?
— На що була хвора онука феї?
— Як ви думаєте, чому фея звернулася саме до цих діток? (Бо вони добрі, щирі, не заздрісні.)
— З чого видно, що ці діти саме такі?
— На вашу думку, чи допоможуть ці діти феї?
3. Вибіркове читання.
— Відшукайте в тексті авторські ремарки.
Учні по черзі зачитують ремарки і пояснюють, для чого вони служать.
4. Вправа «Ми — актори».
— Скільки осіб потрібно, щоб прочитати І частину в особах?
— Чи потрібно автора? Чому?
Учні читають І частину п’єси в особах, використовуючи ремарки для підбору інтонації.
V. Підсумок уроку.
Бесіда на основі запитань.
— З яким твором почали ознайомлюватися?
— Хто його автор?
— Що таке п'єса?
— Для чого служать ремарки?
— Чи зацікавилися ви твором?
VI. Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати І частину в особах. За бажанням прочитати уривок з п’єси у підручнику повністю.