У КРАЇНІ ДАВНИНИ
ВІД МІФУ ДО КАЗКИ
Урок 19. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. КАЗКА МУДРІСТЮ БАГАТА. ПОБУТОВІ КАЗКИ
Мета: поглибити знання учнів про побутові казки, їх особливості; вдосконалювати техніку свідомого виразного читання; вчити порівнювати прочитані твори; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Гра «Фотооко»
— Прочитайте подані слова, намагаючись запам’ятати якомога більше із них.
ДІДУСЬ | ВОДА |
БАБУСЯ | ЛІС |
ДІВЧИНА | БОРЩ |
ДЕРЕВА | ГРИБИ |
— Назвіть слова, що запам’ятали.
— Складіть речення, використовуючи слова, що запам’ятали.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Що таке казка?
Казка — фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події. Термін «казка» походить від слова казати (казки розказуються).
— Які жанрові різновиди казок ви знаєте?
- Казки про тварин (птахів,рослин, комах);
- чарівні (їде іноді називають героїчні чи фантастичні);
- побутові.
— Сьогодні ми поговоримо про побутові казки.
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота в групах
— Пригадайте казку за зачином і кінцівкою.
- Був собі дід та баба і мали собі дочку. Ото чи довго пожила баба, чи ні, та й задумала вмерти.
Отак вони собі живуть і хліб жують, а я там був, мед-вино пив, по бороді текло, а в роті не було,— коромислом сіно возять, оберемком воду носять,— а хазяїн на всю губу! Дідова дочка пішла заміж, а бабина й досі дівує та гордує. («Дідова дочка і бабина дочка»)
- Були собі чоловік та жінка, і була у них пара волів, а у їх сусіди — віз.
Так тим чумакам нічого робити, віддали йому дванадцятеро маж.
(«Калиточка»)
- Нема гірше од того чоловіка, що не вміє язика за зубами вдержати. А найбільше лихо з жінками.
— Не я тебе підвів, ти сама себе підвела! Ото не ляпай ніколи по-дурному язиком, то нічого й не буде. А тепер не сердься та давай помиримось.
(«Язиката Хвеська»)
- Жив-був собі Іван. Нічого він у господарстві собі не мав, але розумний був і любив панів дурити.
Подивувався пан із родиною Івановому розуму і знов його наділив, а багатого сусіда Іванового прогнав, щоб не брався не за своє діло із заздрощів.
(«Як Іван когутів ділив»)
- Фізкультхвилинка
- Гра «Чи уважний ти читач?»
Тестування
- Що жінка наказала чоловікові?
а) Не одружуватися із подругою;
б) не одружуватися із кумою;
в) не одружуватися із сусідкою-вдовою.
- Що першим зустрілося дочкам у лісі?
а) Яблунька;
б) верба;
в) криниця.
- У кого служили дочки?
а) У діда;
б) у чаклуна;
в) у жінки.
- Кого повіз продавати на базар чоловік?
а) Коня;
б) корову;
в) волів.
- На кого чоловік виміняв корову?
а) На коня;
б) на вівцю;
в) на свиню.
- Скільки маж віддали чумаки чоловікові?
а) 3;
б) 12;
в) 7.
- Що найбільше любив робити Іван?
а) Панів дурити;
б) когутів ділити;
в) подарунки одержувати.
- Що пан дав Іванові за його розум?
а) Коня, віз вівса;
б) коня і віз жита;
в) коня і віз пшениці.
- Скільки разів у казці Іван ділив когутів?
а) 3;
б) 7;
в) 2.
- Як звали чоловіка Хвеськи?
а) Іван;
б) Петро;
в) Микола.
- Де чоловік Хвеськи взяв скарб, гроші?
а) Викопав;
б) у воді виловив;
в) виорав.
- Кому Хвеська розказала про гроші?
а) Кумі Маланці;
б) кумі Прісьці;
в) кумі Явдосі.
Відповіді: 1в; 2а; Зв; 4в; 5в; 6б; 7а; 8б; 9в; 10б; 11в; 12а.
- Робота в групах 1) Хто що дарував?
Піч | намисто |
Собака | яблука |
Криниця | проскури |
Яблуня | вино |
2) Де що було?
У лісі | заєць |
На груші | риба |
У верші | бублики |
3) Кому що дісталося ?
Пану | тулубище |
Пані | лапки |
Паничам | крильця |
Панянкам | серце |
Іванові | голова |
4) Кого на кого міняв чоловік? (Розмістіть по порядку.)
Кінь, півень, воли, вівця, калиточка, корова, свиня, гуска.
(Воли — кінь — корова — свиня — вівця — гуска — півень — калиточка)
- ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
- Сьогодні я навчився...
- Я дізнався...
- Найбільше мені запам’яталося...
- ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Сторінками історії України» (за поезіями з книги Олександра Олеся «Княжа Україна»), Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 26
- Артикуляційна розминка
- «Смачне варення».
Висунути широкий язик, облизати верхню губу та заховати язик у глиб рота. Повторити 10-15 разів.
- «Змійка».
Рот широко відкрити. Язик сильно висунути вперед, напружити, зробити вузьким. Вузький язик максимально висунути вперед та заховати у глиб рота. Рухати язиком у повільному темпі (10—15 разів).
- «Маляр».
Висунути язик, рот трохи відкрити. Облизувати спочатку верхню, а потім — нижню губу по колу. Виконати 10-15 разів, змінюючи напрям.
- Гра «Поетична розминка»
— Доповніть рядки вірша римами, назвіть прикметники.
На траві блищать росинки,
Мов...
Роси падають на квіти
І блищать...
Засоромилась дівчина,
Мов...
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 27
Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»
Діти читають хором.
- Накрапає дощ (тихо).
- Дощ пускається сильніше (голосніше).
- Злива (голосно).
- Дощ слабшає (тихіше).
- Дощ припинився (читання припиняється).
Жив цар у палаці,
Спав цар на матраці,
Якось цар всю ніч не спав —
Йому цвіркунчик заважав.
Ну, а зранку у віконце
Вже заглянуло сонце.
Прокидайся, цар, бо ранок —
На столі стоїть сніданок.
Там і яйця, і цукерки,
І цибулі півцеберки!