У КРАЇНІ ДАВНИНИ
ВІД МІФУ ДО КАЗКИ
Уроки 16-18. ЗОЛОТИЙ ЧЕРЕВИЧОК
Мета: ознайомити учнів з українською народною казкою «Золотий черевичок»; поповнити знання учнів про тематику народних казок; виявити вміння учнів читати і переказувати зміст казок, дотримуючи особливостей їх стилю; опрацювати художні засоби, властиві народним казкам; розвивати творче мислення; виховувати інтерес до народної творчості.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним бувай
І про кмітливість не забувай!
- МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
- Артикуляційна вправа «Чашечка»
Чашку чарівну я можу зробити,
З глини її не потрібно ліпити.
Вгору широкий язик підіймаю,
Старанно в нього краї загинаю.
Соком наповню її чи водою —
Чашка чарівна завжди зі мною.
(Рот широко відкрити. Широкий язик підняти вгору. Потягнутися до верхніх зубів, але не торкатися їх. Утримувати язик у такому положенні 10-15 секунд.)
- Удосконалення читацьких навичок
— Поясніть значення прислів’я.
— Прочитайте прислів’я, змінюючи логічний наголос.
Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Вернісаж»
Учні презентують свої малюнки, розповідають стисло улюблену українську народну казку.
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Який твір називають казкою?
— Яку будову має казка?
— На які групи поділяються казки?
— У якій народній казці хитрий та незалежний герой від усіх утік, а перехитрила його лисиця?
— У якій казці розповідається про овоч, що виріс дуже великим і цим завдав багато клопоту господарям?
— У якій казці свійський птах залагодив шкоду, вчинену домашнім гризуном, і збагатив своїх господарів?
— Сьогодні ми ознайомимося з українською народною казкою «Золотий черевичок».
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Читання української народної казки «Золотий черевичок» комбінованим способом (учитель—учні)
— Чи сподобалася вам казка?
— Назвіть усіх героїв казки, з якими ви познайомилися під час читання.
— Яку відому авторську казку вона нагадує? («Попелюшка»)
- Словникова робота
Прядиво — волокно конопель, льону, бавовни, вовни і т. ін., приготовлене для прядіння.
Причепурила — прикрасила.
Відпра — церковна служба.
- Фізкультхвилинка
- Повторне читання казки учнями «ланцюжком»
— Як називаються слова, якими традиційно починається казка? Наведіть приклад із казки «Золотий черевичок».
— Які магічні числа найчастіше зустрічаються у казках?
— Що в казці «Золотий черевичок» реальне, а що — фантастичне? Чому?
— Хто з дійових осіб викликає у вас повагу, а хто — осуд? Чому?
- Характеристики героїв казки
Рольова гра
Учні від імені героїв казки розповідають про себе, свою мету.
— Казки містять одвічні істини, закликають усіх бути добрими та милосердними. Боротьба добра зі злом — головний конфлікт казки. Саме в процесі розгортання й розв'язання конфліктів виявляють свої риси персонажі в літературі.
- Проблемно-пошукове завдання
— Визначте своєрідність конфлікту казки «Золотий черевичок».
- Інтерактивна вправа «Займи позицію» з обґрунтуванням
— Чи завжди добро перемагає зло?
- Фізкультхвилинка
- Літературний диктант
- Що, вмираючи, мати подарувала доні? (Зернятко)
- Куди послала Ганну мачуха? (Пасти бичка)
- Яку дерево виросло із зернятка? (Верба яра)
- Хто допомагав Ганні виконати роботу? (Панни, які жили у вербі)
- Куди пішла баба зі своєю донькою у неділю? (До церкви)
- Скільки разів Ганна була у церкві? (Тричі)
- Чому на тому місці, де стояла Ганна, налили смоли? (Щоб пристали черевички.)
- Чи здогадалася мачуха, що за красуня була в церкві? (Ні)
- Як знайшли власницю черевичка? (Міряли, на чию ногу прийдеться черевичок.)
- Чи одружився князенко з Ганною? (Гак)
- Що сталося з вербою та криничкою? (Пішли в землю та в князенковому саду вийшли.)
- Гра «Хто це, чий портрет?»
- Виконання завдань пошуково-дослідницького характеру
Робота в групах
— Використовуючи подану таблицю, доведіть, що казка «Золотий черевичок» є народною.
Казки | |
Народна | Літературна |
Автор (колективний) — народ | Автор — конкретна особа |
Існує в усній формі (записана пізніше створення) | Створюється у письмовій формі |
Текст має варіанти, можуть вноситися зміни | Варіанти відсутні |
Передається від оповідача, адресована слухачеві | Створюється письменником, адресована читачеві |
— Чи можна казку «Золотий черевичок» віднести до чарівних? Якщо так, то чому?
- Гра «Укажіть власників прислів'їв»
І за холодну воду не береться.
Ганна Роботящі руки гори перевернуть.
На дерево дивись, як родить, а на людину — як робить.
бабина дочка Хочеш їсти калачі — не сиди на печі.
Косо, криво, аби живо.
Тіло в злоті, а душа в болоті.
Добре ім'я — найкраще багатство.
- ПІДСУМОК УРОКУ
Вправа «Мікрофон»
- Казка змусила мене замислитися над тим, що...
- Казка навчила мене...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати казку, переказувати (с. 21-28).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 21
- Робота над скоромовкою
Садівник в саду працює,
Сапа в нього і граблі.
Він сапає й обгортає
Все, що лізе із землі.
- Артикуляційна гімнастика (динамічні вправи)
- Годинник.
Відкрити рот. Губами зробити посмішку. Кінчиком язика по черзі тягнутися до куточків рота.
- Гойдалки.
Відкрити рот. Язик напружений, намагатися дотягнутися до підборіддя і носа.
- Сховай цукерочку.
Закрити рот. Язик напружений, упиратися по черзі в щоки.
- Чистимо зуби.
Закрити рот. Язиком виконати кругові рухи між зубами і губами.
- Конячка.
Прикріпити язик до піднебіння, так, щоб можна було клацнути. Цокнути сильно і повільно, тягнучи під’язикову зв’язку. Повторити кілька разів.
- Варення.
Відкрити рот. Верхню губу облизати широко язиком, і прибрати язик у глибину рота.
- Облизуємо губки.
Відкрити рот. Облизувати по черзі верхню потім нижню губу по колу.