З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
СВІТ ПОЕЗІЇ
Поетична майстерня
Урок 54. ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. СВІТ ПОЕЗІЇ
Мета: вчити учнів відчувати красу поетичного слова; розвивати здатність сприймати звукові словесні образи, емоційно реагувати на художнє слово, мовне чуття, інтуїцію; виховувати емоцію читача.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Чорногузик через річку
У червоних черевичках
Чимчикує чимдуж в брід —
Чапля кличе на обід!
Чемно чапля відчинила,
Частуванням стіл накрила.
У чудову пору цю
Чай смачний із чебрецю.
2. Гра «Прочитай приказку»
— Прочитайте слова якнайшвидше. Удруге у кожному слові швидко читайте тільки другу букву.
• Агроном, море, алея, сонце, один, ананас, сім, айстра, океан, муха, арка, ацетон, вісім, азарт, серп, крик, сни, золото, знак, мама, удар, сум, сміх, сцена, місяць. (Голодній курці зерно на думці.)
• Агент, клас, сало, одяг, тьотя, ткач, томат, сніг, лялька, квас, сіно, сварка, оса, горе, тмин, сам, університет, мер, абияк, масло, струм, сом, іграшка, зозуля, емаль. (Гладь коня вівсом, а не батогом.)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні розповідають, як зимує коник-стрибунець.
Довідка
Самі коники взимку гинуть, а зимують лише яйця, які були ними відкладені.
Самки коника відкладають яйця на рослини чи в ґрунт, де вони зимують. Навесні із них виходять личинки, які схожі на дорослих особин, але менші за розміром і без крил. З часом вони перетворюються на крилатих комах.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву (с . 100).
— Назвіть свої улюблені вірші.
— Кого з українських поетів ви знаєте?
— Які поезії пам’ятаєте?
— Що хочете дізнатися в новому розділі?
— Чого чекаєте від цих уроків?
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання статті «Світ поезії» (с. 100)
1) Виразне читання статті вчителем.
— Які почуття викликав у вас прослуханий текст?
2) Повторне читання тексту учнями «ланцюжком» за абзацами.
3) Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання.
а) Лірика.
— Хто найтонше відчуває красу, яка нас оточує?
— Як поети зображують життя?
— Які твори називаються лірикою?
— Послухайте ліричні рядки поезії П. Тичини.
Ой не крийся, природо, не крийся.
Що ти в тузі за літом, у тузі...
Безгоміння і сум. Безгоміння і сон.—
Тільки зірка упала...
— Який настрій передає поет у цих рядках?
— До кого він звертається?
— За чим сумує?
— Кого називають ліричним героєм?
Фізкультхвилинка
б) Ліричний герой.
— Послухайте вірш Михайла Стельмаха та уявіть ліричного героя.
Поміж березами дівча іде
Рожевий схід. Галуззя молоде
Пісні виспівує привітні.
Поміж березами дівча іде
У хусточці блакитній.
Рукою гладить пасмо золоте,
Іде, співаючи, в долину...
І, може, більше дівчину ніде
Ніколи не зустріну.
— Яким настроєм пройнятий вірш?
— Які почуття передає поет?
— Якою ви уявляєте дівчину?
в) Пейзажна лірика.
— Що належить до пейзажної лірики?
— Послухайте вірш Ліни Костенко.
СЮ НІЧ ЗОРІ ЧОМУСЬ КОЛЮЧІ
Сю ніч зорі чомусь колючі,
як налякані їжачки.
Сю ніч сойка кричала з кручі,
сю ніч ворон сказав: «Апчхи!»
Сю ніч квітка питала квітку:
— Що ж це робиться, поясни?
Тільки вчора було ще влітку,
а сьогодні вже восени!
— Які художні засоби застосовує поетеса, передаючи свої роздуми і почуття?
— Знайдіть у вірші епітети (Зорі колючі); порівняння, (зорі, як налякані їжачки); уособлення (сойка кричала, ворон сказав, квітка питала).
2. Бесіда за картиною Іллі Остроухова «Золота осінь» (с. 100)
— Що художник зобразив на картині?
— Що він намалював у центрі картини? вдалині?
— Які фарби обрав художник для своєї картини?
— Який настрій вони створюють?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що вас найбільше вразило?
— Про що б хотіли дізнатися на наступних уроках?
— Чого навчитися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати запитання за текстом «Світ поезії».