З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
СВІТ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ
Гумор у дитячій літературі
Урок 119. ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РІК
Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів, здобуті протягом року; удосконалювати навички свідомого виразного читання; збагачувати словниковий запас; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення, спостережливість, уяву і фантазію; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Урок почнемо без зупинки
Ми із мовної розминки
1. Вправи для розвитку артикуляції
• Зробити повний вдих і видих носом.
• Вимовляти голосні звуки без голосу.
• Міцно закрити рот. Язиком торкатися то лівої, то правої щоки.
• Голосно цокати язиком.
2. Робота над скоромовкою
Гусениця в лісочку
Гріла спину на грибочку,
Сонце гаряче пекло,
Їй голівку напекло.
Їй зроблю, коли навчусь
Із газети я картуз.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на кращу гумористичну розповідь зі свого життя.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми проведемо підсумковий урок. Пригадаємо твори, які вивчали протягом року, зустрінемося з нашими улюбленими героями.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Відгадай, якого народу казка»
«Сильний лев і маленьке мишеня» | Білоруська казка |
«Чарівний каптур» | Болгарська казка |
«Синя Свита Навиворіт Пошита» | Бірманська казка |
«Як серед птахів виникла дружба» | Японська казка |
2. Тест «Що з двох правильне?»
1. «Їжак та Заєць» — це:
а) чарівна казка;
б) казка про тварин.
2. Автор «Казки про рибака та рибку» — це:
а) О. С. Пушкин;
б) І. Я. Франко.
3. Захаріас Топеліус — це:
а) білоруський письменник;
б) фінський письменник.
4. Твір, призначений для постановки на сцені,— це:
а) байка;
б) п’єса.
5. «Лада прекрасна» — це:
а) казка;
б) легенда.
6. «Горбоконик» — це:
а) народна казка;
б) літературна казка.
Фізкультхвилинка
3. Гра «Угадай твір»
— За описом визначте персонажа й укажіть, з якого він твору.
• Легка й прозора, як світле марево, купалася вона в сонячному промінні, зодягалася в квітки польовії. (Іван Липа «Лада Прекрасна»)
• В них носи — смішні, червоні,
І хода у них чудна.
Але ти не бійся, доню,
Як побачиш їх з вікна.
(Ірина Жиленко «Вечір гномів»)
• Але хто це там клопочеться,
Зранку-ранечку тупочеться —
Прибирає, варить їсти,
Там — з грибами, там — до тіста...
(Володимир Коломієць «Сиве сонечко»)
4. Гра «Відновіть»
— Прочитайте ім’я та прізвище письменника й назву його твору.
• Вс..в..л..д Н..ст..йк.. «Пр..ст.. ..л..сь др..г».
(Всеволод Нестайко «Просто Олесь друг»)
• О..ег Б..ц..нь «А..ст..и»
(Олег Буцень «Айстри»)
• Г..и..ір Т..т..нн..к «..у..ля»
(Григір Тютюнник «Бушля»)
5. Гра «Пригадай вірш і його автора»
• І скільки пориву в розміренім цокоті
Копит за вікном, у розгоні саней...
А в хаті наш батько сідає на покуті,
І ми за столом, ціла купа дітей.
(Дмитро Білоус «Щедрий вечір»)
• Я домчав-таки до хати —
Дощ не зміг мене піймати.
І тому зі злості в шибку
Барабанив швидко-швидко.
(Петро Осадчук «Стежка»)
6. Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання улюбленого вірша з пам’яті.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Що вам найбільше запам’яталося?