З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
СВІТ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ
Гумор у дитячій літературі
Урок 118. ПІДСУМОК ЗА РОЗДІЛОМ «СВІТ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ»
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з опрацьованого розділу; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність емоційно реагувати на художнє слово, розмірковувати над текстом; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором:
• накрапає дощ (тихо);
• дощ пускається сильніше (голосніше);
• злива (голосно);
• дощ слабшає (тихіше);
• дощ припинився (читання припиняється).
Ґава годувала
Ґавенят на ґанку.
Все приготувала
Ґава для сніданку.
Ґоґель-моґель, аґрус
І гарячі грінки,
Голубці і рибу,
І смачні тартинки.
2. Робота над чистомовкою
Язик угору — ша-ша-ша,
Наша Маша в ліс пішла.
Язик донизу — са-са-са,
Укусила в ніс оса.
Язик угору — ши-ши-ши,
Машу в лісі ми знайшли.
Язик донизу — си-си-си,
Вуса, вуса у оси.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «У художньому музеї»
Учні презентують свої малюнки до уривка з твору Астрід Ліндгрен «Малий і Карлсон, що живе на даху».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Який розділ ми завершили вивчати?
Гра «Закінчи речення»
Твори, у яких про серйозне говориться з добродушною усмішкою, а вади й кумедні риси в характерах і поведінці героїв доброзичливо висміюються, називають... (гумористичними).
— У чому полягає особливість цих творів?
— Які з них вам найбільше сподобалися?
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Хто автор?»
Витівники» | Грицько Бойко |
Отакий у мене ніс» | Астрід Ліндгрен |
Малий і Карлсон, що живе на даху» | Микола Носов |
2. Робота в групі
Коротко переказати зміст гумористичних творів.
1-ша група — Грицько Бойко «Отакий у мене ніс»;
2-га група — Микола Носов «Витівники»;
3-тя група — Астрід Ліндгрен «Малий і Карлсон, що живе на даху».
Фізкультхвилинка
3. Гра «Чи уважний ти читач?». Тестування
1. Що хотіли випити до сніданку мама з татом героя вірша Грицька Бойка?
а) Меду;
б) риб’ячого жиру;
в) кефіру.
2. Кому хлопчина дав м’яч?
а) Петрикові;
б) Миколці;
в) Сашкові.
3. Яку казку читали малі витівники?
а) «Червона Шапочка»;
б) «Троє поросят»;
в) «Вовк і семеро козенят».
4. Кого боялися Валя і Петрик?
а) Вовка;
б) крокодила;
в) павука.
5. Чим Малий прикрашав вежу із кубиків?
а) Зіркою;
б) тюфтельками;
в) листочками.
6. Чим накрилися Малий і Карлсон, прямуючи до вітальні?
а) Пледом;
б) килимом;
в) ковдрою.
Відповіді: 1) б; 2) а; 3) б; 4) а; 5) б; 6) в.
4. Гра «Упізнай автора»
• Була веселою, мала багату уяву, хист до жартів і вигадування цікавих історій. (Астрід Ліндгрен)
• Працював режисером, створив чимало мультиплікаційних, навчальних і наукових фільмів. (Микола Носов)
• Його смішинки про малят і звірят, шкільні й спортивні веселики, скоромовки-спотиканки, загадки дуже дотепні. (Грицько Бойко)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
• Сьогодні на уроці я вчився...
• Найбільше мені сподобалося...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Пригадайте смішні випадки зі свого життя і розкажіть про них. Спробуйте написати гумористичний твір (оповідання чи вірш) про одну із цих пригод.