З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
СВІТ ПРОЗИ
Оповідання
Урок 87. ДИВА В ПРИРОДІ. ЮРІЙ СТАРОСТЕНКО «І ТРАПИТЬСЯ Ж ТАКЕ...»
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; навчати уявляти написані картини, розмірковувати над текстом; розвивати уяву, асоціативне мислення, мовне чуття; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Прочитай, поміркуй! вислови своє ставлення до прочитаного!
БДЖІЛКА
Чого це над квітками
Схилилась дітвора? —
Малим цікаво знати,
Як бджілка мед збира!
А бджілка все кружляє,
Неначе каже нам:
— Жу-жу, жу-жу, малята,
Я меду не віддам!
І забавляться з вами
Не маю я часу:
Солодку краплю меду
У вулик понесу!
Г. Бойко
2. Гра «Плутанка»
— Переставте склади так, щоб утворилося слово. З кожної групи вилучте «зайве» слово.
Би-ку-ки | ро-на-во | ша-ми |
ка-ляль | луб-го | рах-хов |
жа-ме-вед | ця-ли-гор | па-мав |
ник-ко | ро-бець-го | цюк-па |
ґа-дзи | тел-дя | ка-біл |
ля-те | ля-бу-ци | тка-щі |
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Обличчям до обличчя»
Учні в парах повертаються одне до одного і переказують зміст оповідання «Хто це такий?» від імені Мишка.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Гра «Упізнай героя»
• Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
А проспав аж до весни. (Ведмідь)
— Що ви знаєте про ведмедя?
— Як називає його Юрій Старостенко в своєму оповіданні «Хто це такий?»?
— В яку пору року ми зустрілися з Мишком?
— До чого він готувався?
— Сьогодні на уроці ми дізнаємося про нові пригоди Мишка.
Фізкультхвилинка
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання оповідання Юрія Старостенка «І трапиться ж таке...» (с. 132-133)
1) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.
— Якої картини ви уявляли, читаючи оповідання?
— Назвіть його головних персонажів.
Фізкультхвилинка
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів «буксиром» за вчителем, потім — у парі одне одному
Барліг | п’ятами |
ненажера | ведмідь |
пискляткам | м’якенької |
пообскубував | погрожували |
— Прочитайте іменники; дієслова, прикметник.
— Прочитайте слова, у яких звуків більше, ніж букв. (П’ятами, м’якенької)
3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання оповідання.
— З якою інтонацією будете читати оповідання?
— Чиї слова прочитаєте злякано? Чиї — з обуренням? Чиї — впевнено, голосно?
4) Виразне читання оповідання учнями.
5) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Як автор пише про наближення зими?
— Поясніть вислів купалися за лісом сірі хмари.
— До чого закликали звірі Мишка?
— Чому він не поспішав тікати?
— Яка пригода трапилася з Мишком?
— Хто йому допомагав?
— Визначте тему оповідання.
— Знайдіть у тексті слова, що наслідують звуки природи?
— З якою метою автор використав їх?
— Поміркуйте, чим оповідання Юрія Старостенка подібні до казки, а чим — відрізняються від неї?
— Що письменник розповів про клопоти ведмедя?
2. Цікаво знати!
У індіанців є повір’я, що ведмеді є людською расою. І свої переконання вони підтверджують тим, що у них по п’ять пальців на лапах, всі представники їх роду мають загальні характерні особливості, а також ведмеді можуть ходити і бігати на двох лапах і у них псуються зуби від солодкого, як і в людини. За своєю психологією ведмеді найбільше схожі на людину. У ведмедя універсальна система травлення, яка пристосована до перетравлювання їжі як рослинного, так і тваринного походження. Як відомо, ведмеді взимку впадають у сплячку, і вона триває від 75 до 195 днів на рік.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Що нового ви дізналися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти оповідання «Зустріч Мишка із сорокою навесні».