З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
СВІТ ПРОЗИ
Оповідання
Урок 86. ДИВА В ПРИРОДІ. ЮРІЙ СТАРОСТЕНКО «ХТО ЦЕ ТАКИЙ?»
Мета: ознайомити учнів із творчістю Юрія Старостенка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; вчити уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність співпереживати; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Звуконаслідувальна вправа. Гра «Що як звучить?»
Жук літає угорі і дзижчить... (жу-жу-жу).
Вуж сховався у норі і шипить... (шу-шу-шу).
Шелестить трава... (ша-ша-ша).
Пилка дзенькає... (дза-дза-дза).
Краплі падають... (дзень-дзень-дзень).
Повний звуків день.
2. Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»
Діти читають хором:
• накрапає дощ (тихо);
• дощ пускається сильніше (голосніше);
• злива (голосно);
• дощ слабшає (тихіше);
• дощ припинився (читання припиняється).
Рак від берега задкує,
Рибка лин над ним кепкує.
— Рак забрів в очерети,
Річку думав перейти.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
— Що нового ви дізналися про горобців?
— Які звуки видає горобчик, погрожуючи ворогові?
— Доведіть словами тексту, що серед горобців немає «егоїстів».
— У якому з текстів про горобців розкрито характер цієї пташки, а в якому подані наукові відомості про неї? Обґрунтуйте свою відповідь.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з оповіданнями українських письменників.
Наш урок присвячений творчості Юрія Семеновича Старостенка.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка (додаток)
— Народився Юрій Семенович Старостенко 13 червня 1923 р. в місті Забєлишине в Білорусії. Батько його був фельдшером, а мати — медсестрою. Юрко мало не щодня навідувався до лісу, милувався його красою і непомітно для себе переймався глибокою любов’ю до рідної природи...
1934 р. родина Старостенків переїхала до нової столиці України — Києва. Краса зустріла його і тут. Скільки близького, спорідненого до білоруської природи побачив хлопець у цьому краї, і скільки нового, небаченого потрапило в око пильного природолюба! Тут закінчив Юрій десятирічку, якраз напередодні війни з гітлерівцями. Першим бажанням випускника було кинутись у бій з ворогом. Та замість фронту його направили разом з іншими ровесниками в Донецьку область на жнива. Працювали хлопці до знемоги і зібрали все, до останньої зернини.
Але восени 1954 р., коли Юрію Старостенкові виповнилося всього тридцять літ, його спіткало непоправне горе — він тяжко захворів.
Довгими безсонними ночами згадувалось життя, наповнене багатьма незабутніми подіями, марились білоруські бори, українські ліси — в пам’яті, виявляється, не згасли малюнки природи. То чому б не розповісти про все це людям? А тут ще й знайомство нещодавно сталося на пташиному базарі — з письменником Олександром Копиленком.
Знову попливли довгі безсонні ночі, але вже не тільки в спогадах, а й у натхненній творчій праці над аркушами паперу...
І ось 1958 р. з’явилося друком перше оповідання Ю. Старостенка про природу Карпат «Рідні гори». А наступного року вийшла у світ перша книжка його природничих оповідань «Ловись, рибко!».
Твори письменника лаконічні та щирі. Автор часто вдається до персоніфікації — надає явищам природи, тваринам та рослинам людських властивостей. Письменник любив повторювати: «Коли я пишу для дітей про нашу прекрасну природу, я відчуваю, що знайшов своє місце в житті».
Фізкультхвилинка
Кря-кря-кря — танцюють каченята.
Няв-няв-няв — ходять кошенята.
Ква-ква-ква — скачуть жабенята.
Хрю-хрю-хрю — шукають поросята.
Гав-гав-гав — сідають собачата.
Кар-кар-кар — літають вороненята.
Все-все-все — закінчили малята.
2. Опрацювання оповідання Юрія Старостенка «Хто це такий?» (с. 132)
1) Робота над загадкою.
• Буркотливий, вайлуватий
В лісі ходить звір патлатий,
Одягнувши кожушину,
Мед шукає і малину. (Ведмідь)
2) Гра «Рибки».
Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.
— Чи впізнали ви головного героя оповідання?
3) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів у парах одне одному
Жвакає | задерло |
опудало | байдуже |
пооб’їдав | похилиться |
перемовляються | скидається |
— Прочитайте всі дієслова. Поясніть значення слова жвакає.
Жвакати — пережовувати їжу, створюючи відповідні звуки.
4) Повторне читання оповідання учнями вголос.
— Що трапилося з ведмедем?
— Визначте тему твору (про що в ньому йдеться).
5) Гра «Доведи, що...».
— Знайдіть і прочитайте рядки з тексту, які доводять що:
...Ведмідь багато їсть восени.
...Звіру важко дістати ягоди.
6) Робота в групах. Гра «Хто швидше?».
1-ша група — дібрати з тексту 5 дієслів; 2-га група — дібрати з тексту 5 іменників.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З творчістю якого письменника ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Чи хотіли б ви прочитати інші його твори?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказати зміст оповідання від імені Мишка.