З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
СВІТ ПОЕЗІЇ
Поетична збірка
Урок 81. ЗВОРУШЛИВЕ ЗВУЧАННЯ. МИКОЛА ВІНГРАНОВСЬКИЙ «ПРИСПАЛО ПРОСО ПРОСЕНЯ»
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини, пройматися почуттями; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність емоційно реагувати на художнє слово; виховувати любов до поезії.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Цап забрів у двір рогатий —
Цуценя втекло до хати.
Цілу ніч йому не спалось —
Цапа цуценя боялось.
2. Гра «Утвори слово»
— У поданих словах замість першої риски уявляйте букву е, а замість другої — букву а та читайте.
Уперше читайте повільно, вдруге — швидше, втретє — дуже швидко.
т-м- | в-н- | сп-к- |
Г-н- | тв-рд- | р-дьк- |
сц-н- | в-рб- | з-бр- |
Д-сн- | в-сн- | р-бр- |
п-н-л | м-д-ль | м-т-л |
т- -тр | ф-рм- | с-стр- |
ст-жк- | м-ж- | г-кт-р |
кр-йд- | п-к-р | -кр-н |
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «У художньому музеї»
Учні презентують свої малюнки, розповідають про персонажа, якого зобразили.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
• Довгі вуха, куций хвіст,
Невеличкий сам на зріст.
На городі побував —
Нам капусту попсував. (Заєць)
— Що ви знаєте про зайчика? Як називають дитинчат зайця?
Цікаво знати!
Новонароджених зайченят зайчиха годує і залишає самих на три-чотири доби. Зайченята тремтять: м’язи працюють, виділяючи тепло.
Чому зайченят не відчуває жодний звір?
На тілі зайченят немає потових залоз. Вони знаходяться на підошвах лап, а лапки зайченятка підтискають під себе.
— Сьогодні ми прочитаємо вірш Миколи Вінграновського, який він присвятив цьому милому звіряткові.
Фізкультхвилинка
V. СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Миколи Вінграновського «Приспало просо просеня» (с. 126)
1) Читання вірша учнями в парі одне одному.
— Чи сподобався вам вірш? Який він за настроєм?
— Як треба читати вірш: голосно чи тихо? Чому?
2) Виразне читання вірша учнями вголос.
3) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Хто розмовляє із зайченям? (Просо — злакова рослина, з зерен якої одержують пшоно.)
— Що просо розповіло зайчикові?
— Знайдіть у вірші слова, які звучать ніжно, лагідно.
— Як авторові вдалося надати їм пестливого забарвлення?
— Знайдіть у вірші уособлення.
— Прочитайте рядки, у яких описано сон зайчика.
— Що надає цьому опису зворушливого звучання?
2. Робота за ілюстрацією
— Подивіться на ілюстрацію до цього вірша.
— Чи можемо ми віднести її до всього твору чи до певної його частини?
— Що зобразив художник на картині? Що він намалював у центрі картини? Удалині?
— Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?
— Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.
3. Гра «Добери рими»
Просеня... (зайченя);
просо... (косо);
спи... (снопи);
око... (високо);
вовк... (намок);
укрився... (завовчився);
горби... (води);
пустка... (капуста);
ти... (рости);
лапку... (зайченятко).
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобався вам урок?
— Який настрій панував на сьогоднішньому уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш.