З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
СВІТ ПОЕЗІЇ
Поетична збірка
Урок 78. МИЛУЄМОСЯ КРАСОЮ СВІТАНКУ. АНДРІЙ М'ЯСТКІВСЬКИЙ «КУРЛИЧУТЬ ХМАРИ, ТЬОХКАЄ ВОДА...»
Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезії Андрія М'ястківського; навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; розвивати спостережливість, творчу уяву, чуття поетичного слова; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Іли-іли-іли — гуси на лужку присіли.
Или-или-или — у водиці лапки мили.
Али-али-али — потім травку пощіпали.
Ою-ою-ою — ґелґотали між собою.
2. Гра «Озвуч малюнок»
Учитель демонструє предметні малюнки, а учні озвучують їх.
Немовля — а-а-а-а.
Мишка — пі-пі-пі-пі.
Півень — ку-ку-рі-ку-у-у.
Коник — іго-го-о-о.
Жабка — скре-ке-ке-е-е.
Тигр — р-р-р-р.
3. Гра «Упізнай слово за ознакою»
— Читайте швидко і доповнюйте речення за змістом.
• Рідна, лагідна, найдорожча, ніжна, найдобріша — ... (мама).
• Запашний, білий, смачний, духмяний, пшеничний — ... (хліб).
• Білий, холодний, пухкий, іскристий — ... (сніг).
• Біле, солодке, холодне, вершкове — ... (морозиво).
• Пухнаста, руда, хитра, прудка, спритна, підступна — ... (лисиця).
• Нова, цікава, бібліотечна, яскрава — ... (книга).
• Хитрий, колючий, маленький, спритний — ... (їжак).
• Швидкий, боязкий, довговухий, куцохвостий — ... (заєць).
• Весняний, сонячний, теплий — ... (день).
• Зелена, висока, новорічна — ... (ялинка).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Конкурс на краще виразне читання вірша Володимира Коломійця «Тюхтій і Торохтій» (с. 121-123)
2. Гра «хто краще?»
Конкурс на кращий твір-міркування «Не упущу свою жар-птицю».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Звучить пісня «На калині мене мати колихала» (сл. А. М’ястківського, муз. В. Верменича у виконанні Костянтина Огнєвого).
— Чи сподобалася вам пісня?
— Який настрій вона у вас викликала?
— Які картини поставали у вашій уяві, коли ви слухали пісню?
— Слова цієї пісні належать перу українського поета і прозаїка Андрія Пилиповича М’ястківського.
Сьогодні ми ознайомимося з його творчістю.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка (додаток)
— Народився Андрій М’ястківський у селі Соколівці на Вінниччині. Там, у Соколівці, пройшло його дитинство, там закінчив він школу. Рано відчув потяг до слова.
Друкуватися почав ще до війни. Та в творчій біографії письменника була велика перерва, про яку сповістив не дзвінок, а бомби й гарматні постріли. Солдат М’ястківський пройшов війну в роті фронтової розвідки, а це означає, що він воював на передовій, а частіше — в тилу ворога. За бойові заслуги він був нагороджений медаллю «За відвагу», ще й дослужився до найвищого солдатського звання — єфрейтор, чим дуже пишався.
Андрій М’ястківський — відомий автор блискучих новел, талановитих романів, чудових віршів. Писав для дітей і дорослих. Весь його творчий доробок утілився у понад сорок книжок поезії та прози, в численних текстах пісень і перекладів (з білоруської, молдавської, румунської та інших мов.)
2. Опрацювання вірша Андрія М'ястківського «курличуть хмари, тьохкає вода...» (с. 124-125)
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Чи сподобався вам вірш? Що найбільше запам’яталося?
Фізкультхвилинка
2) Словникова робота.
Тьохкає
тичині
зірниці
блакитний
соняхи
півень
жовтогарячі
курличуть
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем, а потім — мовчки
— Прочитайте всі дієслова, іменники, прикметники.
— Знайдіть у підручнику (с. 124) тлумачення слова тичина.
3) Повторне читання вірша учнями вголос.
— Словами з тексту доведіть, що поет описує світанок, милується його красою.
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Якими кольорами й звуками сповнено змальовану в поезії картину природи?
— Яким художнім засобом є виділені в тексті слова?
— До поданих слів доберіть епітети з вірша:
Хміль... (буйний); соняхи... (жовтогарячі); півень... (блакитний).
— Що поет говорить про місяць? Про хмари?
5) Робота в парі.
Знайдіть у тексті загадку і відгадайте її.
6) Гра «Віднови порівняння».
Землю, | як буйний хміль |
путь, | як у травні |
курличуть хмари, | мов колисанку |
7) Гра «Добери риму».
Вода — гойда
путь — цвітуть... і т. д.
3. Робота за ілюстрацією
— Подивіться на ілюстрацію до цього вірша.
— Чи можемо ми віднести її до всього твору чи до певної його частини?
— Що художник зобразив на картині?
— Що він намалював у центрі картини? вдалині?
— Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?
— Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З творчістю якого поета ми сьогодні ознайомилися?
— Чим вразив вас його поетичний пейзаж?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити рядки з вірша, які найбільше сподобалися (с. 124).