І семестр
З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА
НАРОДНІ ДИТЯЧІ ПІСНІ ТА МАЛІ ЖАНРИ
Урок 7. СКРИНЬКА ПІСЕНЬ-ІГОР. ПОДОЛЯНОЧКА (ДИТЯЧА НАРОДНА ГРА)
Мета: розширювати в учнів уявлення про народні дитячі ігри; учити аналізувати зміст і форму гри; пояснити учням, яке значення мають ігри й забави у житті дітей для зміцнення здоров'я; виховувати повагу до надбань українського народу.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на кращого розповідача закличок.
III. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Читайте виразно, не поспішайте!
Зголоднів великий палець:
— От коли б дістати смалець! —
Вказівний за ним зітхає:
— Смалець що! Крупи немає. —
А середній мовить тихо:
— Що крупа! Без хліба лихо. —
Підмізинний ледь не плаче:
— Отаке життя ледаче! —
А мізинець:
— Годі, братця,
До роботи треба браться.
Т. Коломієць
2. Будьте уважними!
• 3 и я плаваю у морі,
Зі — мишей ловлю в коморі. (Кит — кіт)
• Люблять нас усі збирати,
Після дощику в ліску.
А як букву г відняти,—
Будем плавати в ставку. (Гриби — риби)
• Я дерево вічнозелене,
Росту майже всюди.
Перестав мої склади —
Давати воду буду. (Сосна — насос)
• Він у бурю, в хуртовину
Виростає біля тину.
Коли ж з на н змінити, —
Можна в ньому буде жити. (Замет — намет)
• На неї птах сідає,
Вона його гойдає.
А г на б змініть —
Звірятком стане вмить. (Гілка — білка)
• Коли я з д — росту на гілці,
Коли ж із т — пливу по річці. (Плід — пліт)
3. Робота над лічилкою
Бджілки в поле полетіли,
На пахучі квіти сіли,
Стали в вулик мед нести.
Ми гуляєм — ти лови!
— Де і навіщо ми використовуємо лічилки?
Фізкультхвилинка
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— У які ігри ви любите грати?
— Змалечку через ігри і забави маленька людина входила у життя. Через них вона дорослішала, набувала практичного досвіду. У численних народних іграх українських дітлахів відобразилося все: історія народу, його світогляд, традиції та деталі побуту. Як ви вважаєте, гра — це пустощі?
Це своєрідне мистецтво. В іграх передається характер народу, виховуються дружні стосунки, чесність, повага, спритність, кмітливість. У грі змагаються, пізнають одне одного. Гра дає радість, бадьорить дітей. Рухатися, бігати, гратися означає жити. Народна мудрість говорить: «Як дитина бігає і грається, так їй і здоров’я усміхається!» Народ свято береже свою мову, пісню і, звісно ж, гру.
— Прочитайте запис на дошці.
Хочеш бути красивим — грайся!
Хочеш бути щасливим — грайся!
Хочеш бути здоровим — грайся!
V. ОПРАЦЮВАННЯ ДИТЯЧОЇ НАРОДНОЇ ГРИ «ПОДОЛЯНОЧКА» (с. 11)
1. Гра «Рибки». Читання змісту гри мовчки
2. Аналіз змісту гри з елементами вибіркового читання
— Які слова промовляють у грі?
— Що має робити дівчинка-подоляночка під час гри?
— Розкажіть про це за малюнком, використовуючи виділені слова.
— Уявіть себе подоляночкою. Розіграйте її поведінку.
— Знайдіть у слові подоляночка ім’я дівчинки.
— Знайдіть пестливі слова в тексті пісні-гри.
— Яке порівняння вжито в тексті?
— Оберімо ведучого за допомогою лічилки.
Еники, беники, їли вареники,
Еники, беники — квас,
Вийшов старенький Тарас.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися про ігри?
— Яку народну гру розучили в класі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Пограти в гру «Подоляночка» з друзями.