II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 71. «ЛІТО ПАХНЕ СУНИЧКАМИ». ДІАЛОГ. ПЛАТОН ВОРОНЬКО «СУНИЧКА-СЕСТРИЧКА»
Мета: вчити учнів читати діалоги, інтонувати речення, аналізувати прочитане; розвивати вміння читати за розділовими знаками, виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Чок-чок-чок — ось червоний бурячок.
Чу-чу-чу — я капусту посічу.
Щок-щок-щок — в чавунці зварю борщок.
Чний-чний-чний — ой, який же борщ смачний!
Че-че-че — бабуся калачі пече.
Ча-ча-ча — дай, бабусю, калача.
Чі-чі-чі — їж, будь ласка, калачі.
2. Робота над скоромовкою
Наварили смакоти —
Будем їсти я і ти.
А сороки і ворони
Будуть їсти макарони.
В. Чепуренко
3. Читайте правильно, швидко, чітко!
Кожен стовпчик прочитати згори вниз, а потім — знизу вгору.
Джем ґудзик
джин дзвоник
дзвін джунглі
дзиґа джерело
дзьоб дзеркало
бджола дзвіночки
джміль кукурудза
4. Читайте, думайте, доповнюйте!
Слухають, пишуть, сидять, малюють — ... (діти).
Співає, літає, будує, годує — ... (пташка).
Повзе, блищить, шипить, жалить — ... (гадюка).
Пише, запитує, навчає, перевіряє — ... (вчитель).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Обличчям до обличчя»
Учні повертаються одне до одного у парі та читають виразно вірш.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
• Пахне галявинка невеличка —
Швидко виросли сестрички, —
Чепурушки круглолиці
Заховались у травиці.
Чорні крапочки на личках...
Здогадалися?.. (Сунички).
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання тексту «Літо пахне суничками» (с. 76)
— Чи доводилося вам збирати сунички? Де? Розкажіть.
— Коли достигають сунички?
— Прочитайте, як про це сказано в тексті (с. 76).
— Перечитайте текст повільно. Зупиняйтеся на виділених словах, уявляйте себе на суничній галявині.
— Які запахи ви відчуваєте?
— Які картини бачите?
— Чим суниці на галявині нагадують запашні озерця?
Фізкультхвилинка
Цвіт суниці ми зривали,
У торбиночку складали,
А зимою чай варили
І ніколи не хворіли.
Раз здорові всі малята,
То почнемо танцювати.
(Декілька танцювальних вправ на місці.)
2. Опрацювання вірша Платона Воронька «Суничка-сестричка»
1) Гра «Бджілки».
Самостійне напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.
— Між ким відбувається діалог у вірші?
— Який настрій у співрозмовників?
— Які слова свідчать про те, що суничка весела й рада розмові?
Діалог — розмова між двома чи кількома особами.
2) Робота в парах.
— Прочитайте вірш за особами.
3) Гра «Добери рими».
Умита... (налита);
в теплі... (землі).
3. Повтори і пригадай!
— Назвіть персонажів поезій Платона Воронька.
— Як автор ставиться до своїх героїв?
— Назвіть вірші, у яких Платон Воронько пропонує вам пильніше придивитися до себе, до своїх учинків. Поясніть свою відповідь.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З якими творами Платона Воронька ознайомилися?
— Який із його віршів сподобався найбільше? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш.



