II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 70. ХУДОЖНІЙ ОБРАЗ. ПЛАТОН ВОРОНЬКО «В ЛІСІ Є ЗЕЛЕНА ХАТА»
Мета: вдосконалювати техніку читання поетичних творів; формувати читацьку самостійність; розвивати вміння ділитися своїми враженнями про прочитане; виховувати естетичний смак.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Вправи для розвитку дихання
• «Задми свічку»;
• «Понюхай квіточку»;
• «Пий чай із блюдця»;
• «Подми на кульбабку»;
• «Насос»;
• «Годинник».
2. Читання скоромовки «дощиком»
Діти читають хором:
• накрапає дощ (тихо);
• дощ сильнішає (голосніше);
• злива (голосно);
• дощ слабшає (тихіше);
• дощ припинився (читання припиняється).
Скрекоче сорока сороці:
— А я у сорочій сорочці!
Сорока сороці скрекоче:
— А в мене яєчко сороче!
О. Орач
3. Робота над чистомовкою
Ку-ку-ку, ку-ку-ку!
Сидить пташка на сучку!
Ки-ки-ки, ки-ки-ки!
Посадили огірки!
Ко-ко-ко, ко-ко-ко!
Люблю свіже молоко!
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання вірша.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
• Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кошлатий:
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою — в лігві спати.
Як зачує він весну —
Прокидається від сну. (Ведмідь)
— Сьогодні ми прочитаємо вірш про ведмедів, автором якого є Платон Воронько.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша П. Воронька «В лісі є зелена хата» вчителем (с. 75)
— Хто живе в лісовій зеленій хаті?
2. Словникова робота
1) Довідкове бюро.
Вереда — вередлива людина; той, хто вередує.
Кошівка — те саме, що кошик.
2) Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.
Поснули набрида
шепоче ведмежата
найменший в кошівці
— Прочитайте слова здивовано; сердито; байдуже.
Фізкультхвилинка
3. Читання вірша учнями
— З якою інтонацією слід читати слова ведмедиці? (Заспокійливо, ласкаво)
— Ведмежати? (Роздратовано, вередуючи)
4. Гра «Торнадо»
— Починайте читати повільно, поступово збільшуючи швидкість читання.
— Яким ви уявляєте синка-ведмедика?
— Якою — його маму?
— Як поетові вдалося створити такі художні образи?
5. Гра «Читає Незнайко»
Учитель читає вірш, навмисне припускаючись помилок. Учні мають помітити їх і виправити.
В лісі є красива (зелена) хата,
Там поснули ведмежата,
А найменший — вереда,
Любій (сивій) мамі набрида.
Каже: «Я не хочу спати,
Утечу мерщій (вночі) із хати,
Коли меду не даси,
Риби, масла (сала), ковбаси!»
6. Робота за ілюстрацією
— Розгляньте малюнок.
— Кого на ньому зобразив художник?
— Розкажіть, якою є ведмедиця; вередливе ведмежа?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто є його автором?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш.



