II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 2
Урок 58. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ «В НЕБІ ЖАЙВОРОНКИ В'ЮТЬСЯ...»
Мета: дати учням уявлення про творчість Олександра Олеся; вчити правильно, свідомо, виразно читати віршовані твори; виробляти вміння обґрунтовувати свої міркування; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Біля баби баба сіла.
Баба бабі бубоніла.
Бубоніла з півгодини
Баба бабі про новини.
2. Робота над чистомовкою
Че-че-че — бабуся калачі пече.
Ча-ча-ча — дай, бабусю, калача.
Па-па-па — розсипана крупа.
Пе-пе-пе — кошеня сліпе.
По-по-по — річка Лімпопо.
3. Слухайте, повторюйте, продовжуйте!
Со-со-со — сонце, сорока, сода, солома.
Са-са-са — сад, сапа, сарай, сачок.
Су-су-су — сум, сумка, сутінки, сушка.
Сі- сі-сі — сітка, сіль, сірка, сівалка.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні виконують завдання рубрики «Повтори і пригадай» (с. 59).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми почнемо ознайомлення з творчістю відомого українського поета Олександра Олеся.
Олександр Олесь — псевдонім відомого поета, казкаря, драматурга і перекладача Олександра Івановича Кандиби. Народився він 4 грудня 1878 р. на Сумщині. Батько майбутнього поета походив із чумаків, а мати — з кріпаків. Першою вчителькою хлопчика була мати. Вона в 4 роки навчила сина читати і писати, а в 9 років він написав свій перший вірш. Удома в них був «Кобзар», а поезії з нього хлопчик знав напам’ять. Олександра Олеся називають королем української поезії. 80 композиторів написали понад 200 музичних творів на слова цього митця.
— Послухайте одну з таких пісень.
Звучить пісня «Айстри» (сл. Олександра Олеся, муз. Андрія Селезньова, виконує Андрій Селезньов).
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над загадкою
• Угорі тремтить сіренька цятка
І пісні співає голосні,
Та жаль, що тільки навесні.
Скажи скоріше, без відмовок,
Що за пташка?.. (Жайворонок).
— Вірш, який ми будемо сьогодні читати, Олександр Олесь присвятив цій дивовижній пташці.
2. Виразне читання вірша вчителем (с. 60)
— Яка пора року описується у вірші?
3. Словникова робота
1) Довідкове бюро.
Мла — прозорі випари, рух яких ледве помітний у жаркий день; марево.
2) Читання стовпчиків слів на одному диханні.
Грають дзвонять
в’ються заливаються
сміються щебечуть
виглядають полохливо
— Назвіть слова з м’якими приголосними звуками.
— Які букви позначають м’якість цих приголосних?
Фізкультхвилинка
4. Робота в парах
Учні в парах читають одне одному вірш.
— З якою інтонацією читається вірш? (Радісно, піднесено, із захопленням)
5. Читання вірша учнями за строфами
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Прочитайте слова, якими поет описує спів жайворонка, передайте голосом захоплення.
— З чим вітають жайворонки своїми піснями?
— Які квіти полохливо виглядають із землі?
7. Гра «Відшукай риму»
В’ються... (сміються);
день... (пісень);
співають... (вітають);
впали... (сказали);
у млі... (з землі);
диво... (полохливо).
8. Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання тексту Олеся Гончара
— Яку особливість жайворонка описав Олесь Гончар?
— Якими словами?
— Виберіть з двох текстів про жайворонків слова за зразком: в’ються, заливаються, сміються... Запам’ятайте їх.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З творчістю якого поета почали знайомитися на сьогоднішньому уроці?
— Який твір поета читали?
— Що нового дізналися на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1-ша група. За змістом виділених слів складіть розповідь на тему «Світ очима пролісків».
2-га група. Складіть розповідь на тему «Як співає жайворонок?».