II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 1
Урок 54. ТАРАС ШЕВЧЕНКО «ТИХЕСЕНЬКО ВІТЕР ВІЄ...», «ОН ГАЙ ЗЕЛЕНИЙ ПОХИЛИВСЬ...»
Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Т. Г. Шевченка; удосконалювати навички правильного, виразного, швидкого читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, критичне мислення, творчі здібності дітей; сприяти національному вихованню учнів.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Дихальна гімнастика
— Щоб навчитися читати правильно, швидко і виразно, треба розпочати урок із дихальної гімнастики.
— Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте звук: о-о-о-о...
— Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте склади:
пім-пам-пом-пум-пем-пім;
мам-мом-мум-мім-мем-мим.
2. Робота над скоромовкою
Лінь лежить у Ліни в ліжку,
Каже: «Я посплю тут трішки».
Через неї лежебока
Ледь не відлежала боки.
Н. Становська
3. Розпитування за складовою таблицею
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на краще читання з пам’яті вірша Тараса Шевченка «Тече вода з-під явора...».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Прочитайте акровірш, яке слово виділили?
Ти мусиш нам співця назвати,
Адже умів лиш він один Рабів німих так захищати.
А хто так оспівав, як він,
Садок вишневий коло хати?
Д. Білоус
— То кому присвячений сьогоднішній урок? (Присвячений видатному українському поету, письменнику, художнику — Т. Г. Шевченку.)
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Тихесенько вітер віє...» (с. 57)
1) Вступне слово вчителя.
— Перебуваючи в Санкт-Петербурзі, в 1844 p. Т. Г. Шевченко написав відому поему «Сон».
Послухайте уривок з цього твору.
2) Виразне читання вірша вчителем.
— З якою інтонацією читається вірш? (Спокійно, тихо, розмірено)
3) Словникова робота.
Мріти — тут: ледве виднітися.
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.
Вітер віє
степи мріють
ярами зеленіють
сторожа розмовляють
— Що означають слова першого стовпчика? (Назви предметів.)
— Що означають слова другого стовпчика? (Назви дій предметів.)
— Доберіть синонім до слова сторожа. (Охорона)
Фізкультхвилинка
4) Читання вірша учнями.
— З ким автор порівнює тополі?
— Які дерева згадує поет у вірші?
5) Добирання до слів — назв предметів слів — назв дій.
Вітер... (віє)
степи, лани... (мріють)
верби... (зеленіють)
сади... (похилились)
тополі... (стоять,розмовляють)
2. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Он гай зелений похиливсь...» (с. 57)
1) Вступне слово вчителя.
— Перебуваючи в засланні, далеко від Батьківщини, Т. Г. Шевченко написав вірш «Якби ви знали, паничі...». У цьому вірші поет згадує своє важке дитинство, оспівує чудову українську природу.
2) Гра «Бджілки».
Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
— Яку картину ви уявляєте, читаючи вірш?
— З чим поет порівнює ставок?
— Що говорить про верби?
3) Гра «Збери словосполучення».
Гай виглядає
верби похиливсь
ставок купають
4) Гра «Віднови вірш».
Велику книгу_____ , дорослі й діти
І «Кобзарем» її____ . заповіти
В тім «Кобзареві» зложив , написав
Щоб знали всі:____ й___ . назвав
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чого вчать вірші Тараса Шевченка?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити один з віршів Т. Г. Шевченка напам’ять.



