II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 1
Урок 53. ПОЕТИЧНІ ПЕРЛИНИ. ТАРАС ШЕВЧЕНКО «ТЕЧЕ ВОДА З-ПІД ЯВОРА»
Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю Т. Г. Шевченка; поглиблювати знання дітей про рідну мову, її багатство і красу; розвивати образне мислення, зв'язне мовлення; виховувати любов до поетичного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
В будь-якого будяка
Будячиха будь-яка.
О. Орач
2. Робота над чистомовкою
Ба-ба-ба, ба-ба-ба!
Он на березі вербаї
Бу-бу-бу, бу-бу-бу!
Доглядаємо вербу!
Бі-бі-бі, бі-бі-бі!
Сидить голуб на вербі!
Би-би-би, би-би-би!
Голуб полетів з верби!
Бу-бу-бу, бу-бу-бу!
Я люблю свою вербу!
3. Розчитування за складовою таблицею
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Виставка-презентація дитячих малюнків
2. Конкурс на краще читання вірша «Сонце заходить, гори чорніють...»
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Тарас Григорович дуже любив Україну, її стрункі тополі, верби над ставами. Особливо Шевченко любив калину. Він присвятив їй свої вірші. У своєму «Кобзарі» слово калина він ужив 385 разів, а всього у творах Шевченка калина згадується 965 разів.
Сьогодні ми ознайомимося ще з одним чудовим віршем Кобзаря. Вслухайтеся, як звучить українське слово.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША Т. Г. ШЕВЧЕНКА «ТЕЧЕ ВОДА З-ПІД ЯВОРА...» (с. 56)
1. Виразне читання вірша вчителем
— Які картини, звуки виникли у вашій уяві під час читання вірша?
2. Словникова робота
1) Довідкове бюро.
Явір — білий клен.
Пишатися — тут: буйно рости, квітнути, мати надзвичайно привабливий вигляд.
Ряска — багаторічна трав’яниста дрібна плаваюча кругло-листа рослина, що покриває води (зазвичай стоячі) і є їжею для водоплавних птахів.
Яр — глибока довга западина (переважно з крутими або прямовисними схилами), що утворилася внаслідок розмиву пухких осадових порід тимчасовими потоками.
2) Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.
Тече долиною
вода калинонька
явора верболози
яром пишається
хлюпощуться качуром
— У яких словах першого стовпчика наголошений другий склад?
— Які звуки позначає буква я?
— Яке слово у другому стовпчику «зайве»? (Пишається — назва дії.)
— Яке слово складається з двох частин? (Верболіз)
Фізкультхвилинка
3. Повторне читання вірша учнями «луною» за вчителем
— Який куточок рідної природи оспівує поет у своєму вірші?
— З якою інтонацією читається вірш? (Розмірено, лірично, ніби милуючись чарівними краєвидами.)
4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Як ви розумієте словосполучення «пишається калинонька»?
— Куди тече вода?
— Що Шевченко пише про качку? її качаточок?
— Які слова свідчать про безмежну любов поета до рідної землі?
5. Гра «Знайди риму»
Долину... (калина)
Молодіє... (зеленіють)
Горою... (осокою)
За ними... (своїми)
6. Робота в групах
Створення і презентація словесних малюнків до вірша.
7. Добирання слів — назв дій до слів — назв предметів
Вода... (тече)
Калина... (пишається)
Явір... (молодіє)
Верболози й лози... (зеленіють)
Качаточка... (хлюпощуться)
Качечка... (випливає, ловить, розмовляє)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким віршем Т. Г. Шевченка ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Що оспівує в ньому поет?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити вірш напам’ять.