ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД
Урок 109. ДОБРЕ ВІРНИХ ДРУЗІВ МАТИ. С. ЖУПАНИН «БДЖІЛКА І СВІТЛЯЧОК». «ДО ПЕРШОГО ДОЩУ» (за В. Осєєвою)
Мета: вдосконалювати навички правильного свідомого читання, збагачувати словниковий запас; розвивати вміння зв'язно відповідати на запитання, творчість, спостережливість; виховувати почуття дружби.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Даринка дарує Діні дині.
2) Робота над чистомовкою.
За-за-за — там іде коза.
Зу-зу-зу — ми ведем козу.
Зи-зи-зи — сіно відвези.
Са-са-са — ось летить оса.
Су-су-су — ми побачили косу.
Си-си-си — прилетіли оси.
Це-це-це — кругле яйце.
Єць-єць-єць — сірий заєць.
2. Читання текстів В. Чухліба «Голубий дощик», Г. Бойка «Дощик, дощик»
3. Робота над загадками
• Зимою спить,
Літом бринить,
Понад садами літає,
Солодку росу збирає. (Бджола)
• Ліхтарик маленький Влітку вночі
Блимає в кущі. (Світлячок)
III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ» (с. 76-78).
1. Опрацювання вірша С. Жупанина «Бджілка і світлячок»
1) Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
— Чи цікаво було вам читати цей вірш?
2) Вибіркове читання.
— Чи хвилювалися ви, читаючи вірш? Коли? Прочитайте ці рядки.
— Прочитайте рядки, де написано, як світлячок заспокоював бджілку. Передайте голосом та інтонацією доброту, ніжність.
— Прочитайте речення, яким закінчується вірш. Поясніть, як ви розумієте ці слова.
3) Робота в парах.
— А у вас є друзі? Що означає дружити?
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки «Читай і збагачуй свої знання і вміння» (с. 77)
1) Читання складів.
— Швидко читайте, правильно вимовляйте!
Звуки [дж], [дз], [дз’] — вимовляйте злито, як один звук.
2) Читання слів у стовпчиках.
— Прочитайте слова вголос спочатку повільно, а потім — швидко.
дзвін | дзьоб | джем |
дзвінок | дзьобик | джміль |
дзвіночок | дзьобати | джерело |
дзвінкий | дзьобнути | бджола |
дзвеніти | дзьобатий | бджілка |
3) Робота в парах.
— Відведіть погляд і пригадайте прочитані слова. Перевірте свою пам’ять: назвіть слова сусіду по парті.
4) Робота над скоромовкою Л. Вознюк.
— Повправляйтеся у швидкому і правильному читанні скоромовки. Прочитайте кілька разів.
3. Опрацювання сторінки «Читай і світ пізнавай». читання оповідання за В. Осєєвою «до першого дощу» (с. 78)
1) Читання оповідання вчителем.
2) Аудіювання.
• Як звали дівчаток?
[ ] Оленка і Марійка
[ ] Марійка і Тетянка
• Що трапилося, коли дівчатка йшли вулицею?
[ ] Почався дощ
[ ] загримів грім
• Що запропонувала Тетянка?
[ ] Відкрити парасольку
[ ] накритися Марійчиним плащем
• Що сказала вчителька?
[ ] Як тобі не соромно!
[ ] Ваша дружба до першого дощу.
3) Читання оповідання учнями.
— Про що попросила Тетянка подругу, коли почався сильний дощ?
— Чому Марійка відмовила? Як треба було вчинити?
4) Робота в групах.
Діти складають продовження цього оповідання і висловлюють свої думки щодо поведінки обох дівчаток.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобалися вам опрацьовані твори?
— Чого вони вас навчають?