ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД
Урок 108. ІДИ, ІДИ, ДОЩИКУ. В. ЧУХЛІБ «ГОЛУБИЙ ДОЩИК». Г. БОЙКО «ДОЩИК, ДОЩИК»
Мета: вдосконалювати навички правильного, виразного читання; розвивати усне мовлення, пам'ять, фантазію учнів; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Ящірка від дощику
В щілинку під ліщинку
Швидко шмигнула.
Йди іще, дощику!
2) Робота над чистомовкою.
Ощик-ощик-ощик — накрапає дощик.
Іщить-іщить-іщить — він уже періщить.
Ить-ить-ить — аж гущавина шумить.
3) Робота над закличкою.
Іди, іди, дощику,
Зварю тобі борщику,
В череп’янім горщику.
Мені — каша, тобі — борщ,
Щоб густіший ішов дощ.
2. Читання текстів П. Ребра «Гусакові панчішки» та І. Січовика «Ґава»
3. Робота над загадкою
• Мене просять і чекають,
А як покажуть — утікають. (Дощ)
Народні прикмети
• Літнім ранком маленький дощ — удень гарна погода.
• Дощ, що почався крупними краплями, припиниться швидше, ніж дрібний.
• Від удару дощових крапель об поверхню води утворюються бульбашки — до тривалого дощу.
III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ» (с. 72-74)
1. Опрацювання оповідання В. Чухліба «Голубий дощик»
1) Читання вірша учнями.
— Чому бабуся переживала за свій город?
— Чому почали сохнути рослини?
— Як ви розумієте вислів «помідори вуха поопускали»?
— Що зробила Тетянка?
— Що здивувало Тетянчину бабусю?
— Чому Тетянка назвала свій дощик «голубим»?
Словничок
Ринва — труба для стікання води з даху.
2) Робота в парах.
— Доберіть родичів до слова дощ.
Дощик, сніг, ожеледь, злива, морошка.
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки «Читай і збагачуй свої знання і вміння» (с. 73)
Читання «дощиком»
— Швидко читай, правильно вимовляй!
— Прочитайте, як може іти дощ. Від якого дощу ви заховаєтеся? А під яким дощиком можна погуляти?
— Марійка написала крейдою на тротуарі віршик, а дощик змив деякі букви. Спробуйте прочитати вірш, який написала дівчинка.
3. Опрацювання сторінки «Читай і світ пізнавай». Читання вірша г. Бойка «Дощик, дощик» (с. 74)
1) Читання вірша учителем.
— Який настрій вірша?
2) Мовчазне читання вірша учнями.
— Чи зраділа природа дощикові? Доведіть.
— З чим порівнює поет дощові краплини? А що вам нагадують дощові краплинки?
3) Вибіркове читання.
— Які звуки природи можна «почути», які картини «побачити», коли читаєш цей вірш?
— Доведіть словами вірша.
— Як художник передав настрій вірша? Зачитайте відповідні рядки.
— Що роблять діти? Дайте відповідь рядками вірша.
— Вивчіть вірш або його частину напам’ять.
4) Виразне читання вірша учнями.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які твори прочитали на уроці?
— Чим вони вам сподобалися?