ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД
Урок 98. ВЕЛИКДЕНЬ. Л. ПОЛТАВА «ВЕЛИКОДНІ ПИСАНКИ». Я. ЯКОВЕНКО «ПРО ПИСАНКИ»
Мета: вчити учнів правильно й виразно читати вірші; сприяти розширенню лексичного запасу учнів; виховувати повагу до народних свят.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою
Ла-ла-ла — бігла край села.
Ля-ля-ля — зелене гілля.
Та-та-та — спіймали кота.
Тя-тя-тя — довести до пуття.
Ду-ду-ду — у кіно піду.
Дю-дю-дю — зустріну суддю.
Са-са-са — вкусила оса.
Ся-ся-ся — малина уся.
Зу-зу-зу — боюся грозу.
Зю-зю-зю — намажуся маззю.
На-на-на — тепла весна.
Ня-ня-ня — купали коня.
Ра-ра-ра — висока гора.
Ря-ря-ря — вранішня зоря.
Ца-ца-ца — смачна піца.
Ця-ця-ця — лагідна киця.
2. Читання вірша А. Костецького «Починається весна»
III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ» (с. 32-34)
1. Вступне слово вчителя
— Щовесни з давніх-давен по всій Україні святкують Великдень. А чи знаєте ви, що це за свято? (Відповіді дітей.)
— Як ще це свято називають? (Пасха, Світле Христове Воскресіння)
Великдень — велике християнське свято. Це день, коли воскрес Ісус
Христос, якого ми бачимо на іконах у церквах та оселях. Ще звечора люди йдуть до храму молитися. Після молитви святять паску й писанки. А що таке писанка?
Писанка — це розмальоване символічними знаками яйце. Здавна вона була символом весняного пробудження природи. Існують різні види писанок — крашанка, крапанка, дряпанка.
Їх дарують родичам, друзям, знайомим зі словами: «Христос воскрес!», а у відповідь кажуть: «Воїстину воскрес!» і щиро дякують. Такий подарунок означає побажання щастя, здоров’я.
2. Опрацювання вірша Л. Полтави «Великодні писанки» (с. 32)
1) Читання вірша вчителем.
— Про які дивні яєчка розповідає автор вірша?
2) Словникова робота.
Писанка — кольорове яйце з різними узорами, орнаментами.
Крашанка відрізняється від писанки тим, що вона одноколірна.
3) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
— До якого свята готуються у цій сім’ї?
— А ти вмієш розписувати писанки?
— Як святкують Великдень у вашій родині?
4) Вибіркове читання.
— Що намальовано на писанках?
— З чим порівнюються писанки?
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання сторінки «Читай і збагачуй свої знання і вміння» (с. 33)
1) Прочитайте правильно і швидко.
Великдень — великий день.
Паска — великодній хліб.
малювати фарбувати писанка
розмалювати пофарбувати писанкар
розписати пофарбовані писанкарство
• Читання слів, близьких за значенням.
• Читання слів-родичів.
2) Гра «Знайди пару».
— Утворіть пари слів.
пасочка червона
крашанка весняне
сонечко духмяна
3) Робота в парах.
— Відновіть вірш Олени Згарської «Великдень». Для цього поєднайте слова в речення.
Великдень яєчко.
Ось тобі подаруй!
Його ти недалечко!
і мамі розмалюй
4) Робота за малюнками (с. 33).
— Як ви вважаєте, де крашанка, а де — писанка? Доведіть свою думку.
4. Опрацювання сторінки «Читай і світ пізнавай». Робота над віршем Я. Яковенко «Про писанки»
1) Читання вірша учнями.
— Чому діти рано встали?
2) Вибіркове читання.
— Як родина готувалася розмальовувати писанки? Відшукайте і прочитайте ці рядки.
— Які кольори використовували? Що означає кожний колір? Доведіть це рядками вірша.
3) Робота за малюнками.
— Кого ви бачите на малюнку? Що вони роблять? Складіть речення.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чому був присвячений наш урок?
— Як святкують Великдень у вашій родині?