БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)
Урок 67. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗВУКОВИХ ЗНАЧЕНЬ БУКВИ Цц. ОПРАЦЮВАННЯ КАЗКИ «РОДИЧІ» ТА ВІРША В. ЛУЧУКА «УСТАВАТИ РАНО ТРЕБА»
Мета: закріпити знання учнів про букву Цц та її звукові значення; формувати свідомі навички читання слів з буквою Цц; розвивати мовлення, мислення, увагу; виховувати патріотичні почуття.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
Розучування скоромовки
У крамниці продавець
Загубив свій олівець.
2. Гра «хто добре чує звук [ц]?»
Цуценя зайшло у двір,
На подвір’ї — «страшний звір»...
Під зів’ялим бур’яном
Воно стрілось з цвіркуном.
Цап забрів у двір рогатий —
Цуценя втекло до хати.
Цілу ніч йому не спалось —
Цапа цуценя боялось.
О. Кононенко
3. Гра «Букви розгубилися»
ГАНЦИ, КРИЦ, КОРЦУ.
4. Хвилинка-цікавинка
— У назвах яких тварин є звук [ц’]? (Лисиця, заєць, вівця, вовчиця, ведмедиця...)
5. Читання тексту «Циркова залізниця»
Фізкультхвилинка
III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 114-115)
1. Опрацювання казки «Родичі»
1) Читання казки вчителем.
2) Словникова робота.
Закопилила губи — надулася, розсердилася; заважничала.
Барвисте платтячко — забарвлене у різні кольори; різнокольорове.
Не цурайтеся свого роду — не зневажайте свій рід.
3) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
— Назвіть дійових осіб казки.
4) Читання тексту учнями «ланцюжком».
— Що запитав Буряк Цукерку?
— Що відповіла Цукерка?
— Що пояснила тітка Цибулина?
5) Вибіркове читання.
— Знайдіть слова з буквою «це» і прочитайте їх.
— Прочитайте речення, в кінці яких стоїть знак оклику.
6) Читання оповідання за особами.
7) Гра «Читає Незнайко».
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. учні відшукують речення і читають його без «помилки».
— Чому це ти, сестрице, така непривітна до мене? — запитав Буряк Цибулину (Цукерку).
— Я тобі не сестриця! — закопилила ніс (губи) Цукерка. Я солодка, у зеленому (барвистому) паперовому платтячку.
8) Робота за малюнком.
— Кого ви бачите на малюнку?
— Чи можете ви впізнати, хто де зображений?
2. Опрацювання вірша В. Лучука «Уставати рано треба»
1) Розглядання ілюстрації.
— Що зобразив художник на малюнку?
2) Читання вірша вчителем.
— Поясніть назву вірша.
— Знайдіть у вірші рими.
3) Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
— Знайдіть слова з буквою «це» і прочитайте їх.
— Прочитайте речення, в кінці яких стоїть знак оклику.
— Як слід читати ці речення?
— Додайте останнє слово рядка вірша.
Рано-вранці крізь віконце
зазирнуло в хату... (сонце).
Я збудив Марійку знову
на зарядку на... (ранкову).
Вже Марійка учениця —
довго спати не... (годиться)!
Усміхнулось сонце з неба:
— Уставати рано... (треба)!
4) Читання вірша учнями вголос.
— Чого вчить цей вірш?
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Про яких родичів ми читали казку?
— Що запам’ятали з цієї казки?
— Хто будив Марійку?
— О котрій годині ви прокидаєтеся?